Mucizeyle Gelen Hz. İshak

Hz. İshak, İbrahim (a.s)’in Hz. Sare’den dünyaya gelen ikinci oğludur.

Hz.Sare’nin çocuğu olmuyordu. Bunun üzerine Hz. İbrahim’in Hacer Hatun’dan İsmail adında bir oğlu dünyaya geldi. Hz. İsmail doğduğu vakit, Hz. Sare üzülmüştü.

Hz. İbrahim (a.s) 100 yaşlarında iken Yüce Allah’ın Cebrail aracılığıyla Hz. İshak’ın doğumunu ona müjdelemesi üzerine, yaşını almış, çocuğu olmayan hanımı Sare, Hz. İshâk (a.s)’ı dünyaya getirmiştir.

Yüce Allah bu konuyu şöyle anlatmaktadır:

“(Meleklerin müjdeli haberi getirdiği) o esnada hanımı ayakta idi ve (müjdeli haberi duyunca) güldü. Ona da, İshak’ı, İshak’ın ardından da Yakub’u müjdeledik.

Hz. Sare:

“Vay halime! Ben bir koca kadın ve bu kocam da bir ihtiyar iken çocuk mu doğuracağım? Bu, gerçekten şaşılacak bir şey.” Dedi.

Melekler: ‘Allah’ın emrine şaşıyor musun? Ey ev halkı! Allah’ın rahmeti ve bereketleri sizin üzerinizdedir. Şüphesiz ki O, övülmeye layıktır, iyiliği boldur’ dediler.

Sare Hatun, bu müjdeye sevindiği için oğluna İshak ismi verildi. İshak İbranice “güler” manası taşımaktadır. İslami kaynaklara göre uzun boylu, kara gözlü, buğday tenli, yüzü güzel, konuşması düzgün, saçı sakalı ise bembeyazdı. Yüz ve şekil olarak, ve ahlaki yönüyle babası Hz. İbrahim’e çok benzerdi.

“Ey Muhammed; güçlü ve anlayışlı olan kullarımız İbrahim, İshak ve Yakub’u da an! Biz onları ahiret yurdunu düşünen samimi kimseler kıldık. Doğrusu onlar bizim yanımızda seçkin, iyi kimselerdir.”

İshak (a.s) babasının ölümünden sonra Şam bölgesine peygamber olarak vazifelendirdi. Allahü Teâlâ onu seçkin ve hayırlı bir insan eyledi.

İbrahim aleyhisselamın dininin hükümlerini yaymaya devam etti. Kavmine nasihat edip, Allahü Teâlâ’nın emir ve yasaklarını bildirdi.

Altmış yaşındayken, İys ve Yakub adında iki oğlu oldu. İys amcası İsmail aleyhisselamın kızıyla evlendi. Babasının duası bereketiyle soyu bereketli olup, kısa zamanda çoğaldı. İshak aleyhisselamın diğer oğlu Yakub aleyhisselama da peygamberlik verildi. Oğul ve torunlarından peygamberler geldi. Bir adı da İsrail olan Yakub aleyhisselamın soyundan gelenlere sonradan “İsrailoğulları” denildi.

Kur’an-ı Kerim’in Bakara, Al-i İmran, Nisa ve İbrahim surelerinde İshak aleyhisselamla ilgili haberler verilmiştir.

Bakara Suresi, 140. Ayet:

“Yoksa siz, “İbrahim de, İsmail de, İshak da, Yakub ile Yakuboğulları da yahudi, ya da hıristiyan idiler” mi diyorsunuz? De ki: “Sizler mi daha iyi bilirsiniz, yoksa Allah mı?” Allah tarafından kendisine ulaşan bir gerçeği gizleyen kimseden daha zalim kimdir? Allah yaptıklarınızdan habersiz değildir.’

Hz. İshak’ın pek çok mucizesi vardı. Hayvanlar, açık bir lisanla peygamberliğine şehadet ederlerdi.

İshak aleyhisselâmın bir diğer mucizesi de, dua etmesi üzerine dağın harekete geçmesidir. İshak (a.s.) Kudüs’e varıp halka, Allahü Teâlâ’nın emir ve yasaklarını tebliğ edince, insanlar oradaki bir dağı gösterip:

“Eğer şu dağı harekete geçirirsen iman ederiz” dediler.

İshak (a.s.) da elini açıp, Allahu Teâlâ’ya dua etti. Dağ sallanmaya başlayınca, Kudüs halkı hep birlikte iman ederek, küfrün zulmetinden kurtuldu.

Hz. İshak, merkebine binip, bir dağa çıkmak isteyince, merkebin ön ayakları kısalır, arka ayakları uzardı. Dağdan aşağı ineceği zaman ise ön ayakları uzar, arka ayakları kısalırdı.

Hz. İshak, ölmüş hayvanları Allahü Teâlâ’nın izniyle diriltirdi.

Hz. İshak’ın elini sırtına koyduğu bir koyun, hemen oracıkta kuzuladı. Koyun, ard arda dokuz veya doksan tane kuzu doğurdu.

Hz. İshak (a.s)’ın, Ömrünün son zamanlarında görme yetisi zayıflamıştı, görmekte zorluk çekiyor idi. 180 yaşında iken, Filistin’de vefat etti. Filistin’de Halîlürrahmân adlı yerde babası Hz. İbrahim (a.s)’ın gömülü olduğu mağaraya defnedildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s