Umre Ne Zaman Yapılır?

fft99_mf2890159Umre’nin kelime anlamı ziyaret etmektir. Müslümanların Kabe’ye ziyaret amacıyla gitmelerine umre denir. Ziyaret şekli Hac’ca benzer. Fakat Hac gibi Zilhicce ayında olması şart değildir. Dini terim olarak Umre, “Belirli bir zamana bağlı olmaksızın ihrama girerek Kabe’yi tavaf etmek, Safa ile Merve arasında sa’y yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkmak”tır.

Umre, küçük hacdır. Umre yapmak sünnettir. Umre için belirli bir zaman yoktur. Arefe ve onu izleyen kurban bayramı günleri olmak üzere yılda beş günün dışında her zaman umre yapılır.Sadece Hac’cın farz olduğu Arife günü ve 4 gün süren Kurban Bayramı’yla birlikte toplam 5 gün Umre ziyaret etmek tahrimen mekruhtur. Çünkü bu günler Hac ibadetinin yapıldığı günlerdir.

Umrenin Farzları Nelerdir?

 İhram ve tavaf. Bunlardan ihram şart; tavaf, rükündür.

Umrenin Vacipleri Nelerdir?

Sa’y ile tıraş olup ihramdan çıkmaktır.

Ömürde bir defa umre yapmak sünnettir.

Umreye Ne Zaman gidilir?

Öğrenciler ve öğretmenler için  okulların kapalı olduğu sömestre tatili yada yaz tatili umreye gitmek için en uygun zamandır.Tabi çocuklarıyla Umre ziyareti yapacak yetişkinler içinde okulların kapalı olduğu zamanlar uygundur.

Çalışan kesim için ise iş yerlerinden aldıkları senelik izinlerini  Umre ziyareti yapmak için kullanabilirler.

Ramazan bayramının hafta sonu tatiliyle birleşmesiyle oluşan tatil de Umre ziyaretini yapmak için kaçırılmaz bir fırsattır.

Umre’nin Ramazan ayında yapılması daha faziletlidir. Peygamberimiz “Ramazan ayında yapılan umre, hacca denktir.” buyurmuştur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s