Ahir Zaman

“Ahir zaman”, dünya hayatının kıyamet kopmadan önceki son dilimi anlamındadır.

İslam inancına göre, alemin başlangıcı olduğu gibi bir sonu da vardır. Ancak bu sonun ne zaman gerçekleşeceğini bilmek Cenab-ı Hakk’a mahsustur.

Kur’an-ı Kerim’de bu gerçek şu ayetlerle dile getirilmektedir:

Sana kıyametin ne zaman kopacağını soruyorlar. De ki: “Onun bilgisi ancak Rabbimin katındadır. Onu vaktinde ancak O (Allah) ortaya çıkaracaktır. O göklere de, yere de ağır basmıştır. O, size ancak ansızın gelecektir.” Sanki senin ondan haberin varmış gibi sana soruyorlar. De ki: “Onun bilgisi sadece Allah katındadır. Fakat insanların çoğu bilmiyorlar.” (Araf,187)

Kıyametin ne zaman kopacağı bilgisi şüphesiz yalnızca Allah katındadır. O, yağmuru indirir, rahimlerdekini bilir. Hiç kimse yarın ne kazanacağını bilemez. Hiç kimse nerede öleceğini de bilemez. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, (her şeyden) hakkıyla haberdar olandır. (Lokman,34)

Hz. Peygamber’den (s.a.v.) sonra elçi gönderilmeyeceği için ona “ahir zaman peygamberi”, ümmetine de “ahir zaman ümmeti” denmiştir. Bu anlamda ahir zamanda yaşamakta olduğumuzu söyleyebiliriz. Efendimiz (s.a.v), ahir zamanda gerçekleşecek bazı fitne ve fesatları haber vererek ümmetinin bu konuda dikkatli davranmasını istemişlerdir. Kıyametin habercileri diyebileceğimiz bu fitneleri beyan eden hadis-i şeriflerin bir kısmı şöyledir:

“İnsanlar üzerine öyle bir zaman gelecek ki faiz yemeyen hiç kimse kalmayacak! Kişi doğrudan yemese bile ona tozundan bulaşacak.”

“Öyle bir zaman gelir ki kişi malını helalden mi, haramdan mı kazandığına hiç aldırış etmez.”

“Öyle bir zaman gelecek ki doğru söyleyenler yalanlanacak, yalancılar ise doğrulanacak. Güvenilir kimseler hain sayılacak, hainlere güvenilecek. Kişi kendisinden şahitlik etmesi istenmediği halde şahitlik edecek, yemin etmesi istenmediği halde yemin edecek.”

İnsanların dünya (nimetlerinden en fazla istifade ederek) en mesut olanı, Allah’a ve Resulüne iman etmeyen alçak oğlu alçak olacak!”

“Öyle bir zaman gelecek ki insanlar iyiliği tavsiye etmeyecek, kötülükten de sakındırmayacaklar.”

Günümüze de baktığımız zaman kadın-erkek ilişkileri, karma karışık laubalilikleri, göz, kulak ve gönül münasebetlerinde haram-helal ölçülerine dikkatsizlik, had safhaya ulaştığını görürüz. Ayrıca ailevi yıkıntılar arttı, boşanmalar çoğaldı.  Nesiller sahipsiz kaldı. Bu yüzden dine, imana sıkı sarılmak gerekir. Daha fazla beklemeden Müslümanlar güzel işler yapmakta birbirleriyle yarışmalıdır. Böyle bir zamanda helali aramak ve bulabilmek, dünkünden çok daha zor, fakat buna dikkat etmek, dünkünden çok daha önemlidir.

Ahir Zaman” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s