Hz. Yuşa’nın Hayatı

Yuşa peygamber, Yusuf (a.s)’ın neslinden olup, Hz. Musa’nın çağdaşıdır. Orta boylu, buğday benizli, yassı göğüslü, büyük gözlü bir zat idi. Yüzünün güzelliği Yusuf aleyhisselama çok benzerdi. Cesur, kahraman, yiğit, harp taktik ve tekniğinde yetenekliydi.

Musa (a.s) vefat edeceği sıralarda Allahü teala, Musa (a.s)’a, bereketinin ona geçmesi için elini Yuşa (a.s)’ın üzerine koymasını, kendisinden sonra İsrailoğullarının idaresini, üzerine almasını ona vasiyet etmesini emir buyurdu. Bunun üzerine Musa (a.s) İsrailoğullarına: “Bu Yuşa’ b. Nun, benden sonra, içinizde sizi yönetecektir. Onun sözlerini, dinleyiniz! Emirlerine, itaat ediniz! O, aranızda hak ve adalet üzere hükmedecektir. Ona, muhalefet ve isyan eden, mel’undur!” dedi. Musa (a.s) vefat ettikten sonra, Yüce Allah, Yuşa’ b.Nun (a.s)’ı, İsrailoğullarına peygamber olarak gönderdi.

Ayrıca Hz. Musa’nın Hızır (A.S) ile buluşmaya giderken yanında Yuşa(a.s)’ın olduğu Kur’an-ı Kerim’de Kehf Suresi’nin 60-65. ayetlerinde anlatılır.

“Hani Musa, beraberindeki gence şöyle demişti: “İki denizin birleştiği yere varıncaya kadar durmayacağım, ya da uzun zaman gideceğim.Onlar iki denizin birleştiği yere varınca, balıklarını unuttular. Balık denizde yolunu tutup kayıp gitti.Oradan uzaklaştıklarında Musa beraberindeki gence, “Öğle yemeğimizi getir, bu yolculuğumuzdan dolayı çok yorgun düştük” dedi.Genç, “Gördün mü! Kayaya sığındığımız sırada balığı unutmuşum. –Doğrusu onu sana söylememi bana ancak şeytan unutturdu- Balık şaşılacak bir şekilde denizde yolunu tutup gitmişti” dedi. Musa: “İşte aradığımız bu idi” dedi. Bunun üzerine tekrar izlerini takip ederek gerisingeri döndüler.Derken kullarımızdan bir kul buldular ki, biz ona katımızdan bir rahmet vermiş, kendisine tarafımızdan bir ilim öğretmiştik.” (Kehf,60-65)

Yuşa Aleyhisselam, Musa (a.s)’dan sonra, İsrailoğullarını Tevrat hükümlerine göre, 29 veya 27 yıl idare etti. Yuşa’ b. Nun Aleyhisselam net olarak bilinmese de yüz yirmi veya  yüz yirmi yedi yaşında vefat edip Efraim dağına gömüldü.

Hz.Yuşa Mucizeleri

1.Yuşa aleyhisselam, Eriha’yı fethetmek üzere İsrailoğullarını topladı. Yolculuk esnasında Şeria (Ürdün) Nehrinin suları çok olduğu için geçemediler. Nehrin üstünde köprü de yoktu. Yuşa aleyhisselam dua edince Şeria Nehrinden bir yol açıldı. İsrailoğulları o yoldan geçtikten sonra sular tekrar eskisi gibi akmaya devam etti.

2.Bir şehrin fethi esnasında kuşatma uzun sürmüştü. Bütün çalışmalara rağmen surlarda gedik açılmamıştı. Yuşa aleyhisselam’ın dua etmesi üzerine Allahü tealanın kudretiyle yer sarsılıp kalenin surları yıkıldı. Yuşa aleyhisselam ve ona inananlar şehre girip fethettiler.

3.Yuşa aleyhisselam Kudüs şehrini fethetmek için kuşattıktan sonra bir cuma günü akşam üzeri güneş batarken, güneşin bir müddet daha batmaması için Allahü tealaya “Ey Allah’ım! Güneşi geri al!” diye dua etti. Allahü tealanın emri ve takdiri ile batmak üzere olan güneş yükseldi. Bir müddet daha gündüz devam edip Kudüs fethedildikten sonra battı.

Ahmed bin Hanbel’in bildirdiği hadis-i şerifte; “Güneş hiçbir kimse için batmaktan alıkonulmaz. Ancak Beyt-i Mukaddesi fethetmek için gittiği gecelerden birinde Yuşa aleyhisselam için batmaktan alıkondu.” buyuruldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s