Cennet’ül Baki Kabristanı, Mezarlığı, Umre Turu

Cennet'ül Baki Kabristanı 3
Cennet’ül Baki Kabristanı

Cennet’ül Baki Kabristanı Umre turumuzun en etkileyici alanlarından biriydi. Medine’de Mescid-i Nebevi’ye çok yakın bir konumda bulunan Cennet’ül Baki Kabristanı’nda yaklaşık 10.000 sahabenin yattığı söyleniyor.

Cennet’ül Baki Kabristanının yeri sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) tarafından seçilmiş. Peygamber efendimizin zevcelerinden olan Hz Aişe, 3. Halife Hz. Osman, Hz. Hüseyin gibi önemli isimler bu kabristanda yer alıyor.

Maalesef Cennet’ül Baki Kabristanını ziyaret etmek yasak. Ayrıca hangi mezarın kime ait olduğunun bulabileceğiniz yer gösterici taşlar yok 😦 Bunun yerine sadece işaret amaçlı taşlar bulunuyor. Suudlar Hicaz’ın yönetimini ele geçirdiklerinde mezhepleri gereği bütün taşları dümdüz etmişler. Anladığım kadarıyla mezarların kime ait olduğuna dair bir kroki, harita ve işaretleme sistemi de bulunmuyor. Oysaki Hicaz Osmanlı İmparatorluğu yönetiminde iken Cennet’ül Baki‘ye peygamber efendimizin yakınları için türbeler bile yaptırılmış.

Sizde makalemizi okuduktan sonra orada yatanlar için Fatiha okuyun inşallah.

Cennet’ül Baki Kabristanı, Mezarlığı, Umre Turu” için 3 yorum

  1. sayın admin rehberimiz sevgili ezvac-ı tahirattan 12’sinin burada metfun olduğu, sadece validemiz Hatice r.a. Mekke’de cennet-i muallada metfun olduğu bilgisini vermişti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s