Umre’ye Hangi Mevsimde Gitmek Lazım?

 

Medine Hilton
Medine Hilton
Mövenpick Mekke
Mövenpick Mekke

Umre ibadetini gerçekleştirmek için uygun bir mevsim aramak, bence doğru değil. Tabiiki sonuçta Allah’ın nasip etmesi önemli, ancak “bahar ayları daha iyi olur”, “kışın çok sıcak olmaz” gibi düşüncelere kapılmak sizi yanlış yerlere götürebilir.

Eğer bizim gibi Otel 1 tip bir umre seyahati yapıyorsanız zamanı çok dert etmenize gerek yok. Otel 1 tip umre turumuzda Medine’de Medine Hilton‘da, Mekke’de ise Mövenpick Mekke‘de kaldık. Her iki otel’de 5 yıldızlı. Makeleyi yazdığım zamanda Medine Hilton Trip Advisor’ın “En İyi Medine Otelleri” listesinde 3. sırada iken, Mövenpick Mekke de “En İyi Mekke Otelleri” listesinde 6. sıradaydı.

Medine Hilton, Merkeziye denen bölgede bulunuyor. Otelin giriş kapısı ile Mescid-i Nebevi’nin dış kapısı arasında 30 saniyelik yürüme mesafesi var. Otelin giriş ve çıkışı Mescid-i Nebevi ile aynı seviyede, yani zemin seviyesinde.

Mövenpick Mekke’nin Zam Zam Tower çıkış kapısı ile Kabe’nin 1 Nolu Girişi olan (Gate No 1), King Abdül Aziz arasında 30-40 sn var. Ancak odanızdan çıkış kapısına kadar biraz meşekatli bir yolculuk var. Çünkü Mövenpick Mekke, Zam Zam Tower’ın hemen yanındaki Hajar Tower’da bulunuyor. Kabe’ye gitmek için öncelikle bulunduğunuz kattan asansörle P11 katına inmeniz lazım. P11 katından oteli terkedip bu sefer otel dışındaki Zam Zam Tower’ın asansörüne binerek P3’e gelmeniz gerekiyor. P3 Zam Zam Tower Shopping Center’a sizi ulaştırıyor. Buradan da çıktığınız zaman doğrudan Kabe’nin 1 Nolu Girişi olan (Gate No 1), King Abdül Aziz’e ulaşabiliyorsunuz. Örneğin ben 17. kattaki odamda iken ikindi ezanı okunmuş ve o esnada odamdaki lavaboda abdest alıp hemen cemaatle namaz içi Kabe’ye yetişmeye çalışmış ve Kabe’ye 7-8 saf kala bir mesafede namazımı kılabilmiştim. Otelin ne kadar yakın olduğunu bu örnekle daha iyi anlamışssınızdır umarım.

 

Umre’ye Hangi Mevsimde Gitmek Lazım?” için 5 yorum

  1. ya yalins anlamayi beni cok yasil bir annem var o cok istiyor benimde diz sakat onun icin annacigim goture bilirsem gucum yeterse sadece ona bakicam kiset olursa ben sonra tekrar giderim ondan soruyorum

    1. götür kardeşim kabede hasta arabası hizmeti var annene bu arabalrdan alırsın ibadetinizi rahat yaparsınız ALLAH şimdiden kabul makbul etsin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s