Umre Nasıl Yapılır? Nisan 2014

Mescid-i Nebevi
Mescid-i Nebevi

Umre yapmayı Allah (c.c) herkese nasip etsin inşallah. Ben de niyet ettim ve bu yıl Nisan ayında 1 haftalığına Diyanet’in 1 haftalık turu ile Umre ibadetimi gerçekleştirdim. Allah (c.c) herkese hayatında en azından bir defa kutsal toprakları görmeyi nasip eylesin. İnşallah hac ibadetimi de yakın zamanda yerine getiririm.Umre aslında 3-4 saatte yapılan bir ibadet. Ziyaret etmek veya Allah’a kulluk etmek manalarına geliyor. Umre’yi 4 adımda özetleyebiliriz.

1) Niyet etmek, ihrama girmek ve ihram namazı kılmak (İhram namazında ilk rekatta Kafirun, ikinci rekatta da ihlas suresini okumak faziletli).

2) Kabeyi 7 defa tavaf etmek.

3) Safa ile Merve tepeleri arasında 7 defa sa’y yapmak yani bu tepeler arasında yürümek (Yalnız yeşil ışıklı bölgelerde erkeklerin koşar adım ilerlemesi gerekiyor).

4) Son olarak da erkeklerin saçlarının 4’te birini (Hanefi meshebi için), kadınların da bir parmak uzunluğunda saçlarını kestirmeleri gerekiyor. (Zem Zem Tower’ın 2 alt katında 10 Riyal’e saçınızı kestirebilirsiniz)

Benim ölçümlerime göre bir umre ortalama yoğunluklu bir dönemde 3 saat sürebiliyor. Tabiiki Perşembe akşamından Cuma ikindi namazı sonrasına kadarki vakiite yaparsanız başka. Bu zaman diliminde Kabe’de inanılmaz bir yoğunluk oluyor. Çünkü Mekke ve civar illerden umre yapmaya gelenler fazlalaşıyor. Bu saatlerde umreniz 1-2 saat daha fazla sürebilir.

İstediğiniz kadar çok sayıda umre yapabilirsiniz. Tabiiki her bir umre sonrasında mikat sınırı denilen farklı bölgelerdeki mescitlerde niyet edilmeli. Örneğin bir defa umre yaptıktan sonra hemen bir umre daha yapmak isterseniz, Mekke’ye en yakın uzaklıktaki  (8-10 km uzaklıktaki) Hz. Aişe camiine gitmeniz ve yeni bir umre için niyet edip ihrama girmeniz gerekiyor. Mekke’de Zem Zem Tower’ın sağ tarafından (Kabe’nin 1 nolu çıkışına göre) 2-3 dakika ilerideki otobüs duraklarından 2 Riyal’e Hz Aişe Camii’ne gidebilirsiniz. Ama sizin yerinizde olsam taksi tutup, gidiş geliş en fazla 150 Riyal’e bu işi bitiririm 😉

Biz ilk umremiz’de Medine’den geldiğimiz için, ihramlarımızı Medine’de giyip Zü’l-Huleyfe’de ihrama girdik. Zaten buradan bir 5-5,5 saat sonra Mekkede’siniz.

Amman dikkat. İhramlıyken yapmamanız gereken bazı şeyler var. Bunları yaparsanız 24 saat içinde en yakın mikat sınırına gidip, tekrar ihramlanmanız veya bir kurban kesmeniz veya bir fukaraya belli bir iktar para vermeniz gerekiyor. Ne gibi şeyleri yapmamanız lazım? Mikat sınırları içerisinde hiç bir canlıya zarar vermemeniz, çiçek ve börtü böceğe zarar vermemeniz, eşinizle bile olsa cinsel içerikli imalar yapmamanız, kötü söz söylememeniz v.b gerekiyor.

Bir sonraki yazı dizisinde bulunmak üzere. Umreyle ilgili sorularınız olursa bu makalenin altındaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz?

Umre Nasıl Yapılır? Nisan 2014” için 6 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s