Umre Turunda Hangi Firmayı Seçmeli

Diyanet Medine Umre Programı
Diyanet Medine Umre Programı

Umre turlarını düşünmeye başlamışssanız Allah (c.c) içinize kutsal toprakların özlemini iyiden iyiye yerleştirmiş demektir inşallah. Açıkçası ben umre yapmadan önce Diyanet ve Nuans Tur olmak üzere iki seçenek üzerinde durdum. Ancak Umre’ye gidince Vizyon Tur ve Eman Tur adlı firmaların da varlığından haberdar oldum.

Diyanet’in 19-26 Nisan turunu tercih ettik. Bu turda önce 3 gece Medine’de kalıyorsunuz, sonrasında da Mekke’ye gidiyorsunuz. Tura öncelikle Medine ile başlamak bir avantaj. Çünkü Medine Mekke’ye göre daha sakin, daha konforlu ve namazların büyük çoğunluğunu kıldığımız Mescid-i Nebevi’de geniş alanlarda namaz kılabiliyorsunuz. Namazdan önce rahat bir şekilde Kur’an-ı Kerim okuyabiliyorsunuz. Mescid-i Nebevi’nin büyük bölümü halı kaplı, klima sistemi var, zem zem sebilleri daha sık yer alıyor. Mekke, Medineye göre daha kalabalık, daha dar bir alanda ve bizim gittiğimiz dönmede şantiye görünümünde olduğu için daha gürültülü.

Diğer turlarla umre ve hac yapmadığım için karşılaştırma yapmam güç ancak tur rehberimiz olan hocamız sayesinde turun beklediğimden keyifli geçtigini söyleyebilirim. Hocanın bilgi ve deneyimli olması çok önemli. Hocamızın Nur Dağı, Sevr Mağarası, Cennet-ül Baki kabristanı gibi mekanların herbirinde özel dualar okutması, mekanlarda geçen olayları heyecanla anlatması, ayetleri önce Arapça, sonra da Türkçe olarak açıklaması, seyahatimizin turistik olmadığını sürekli vurgulaması gayet iyiydi. Ayrıca henüz İstanbul-Medine uçağındayken başlayarak her bir otobüs seferinde yolculuğumuzu ilahilerle süslemesi, kutsal havayı teneffüs etmemiz ve gaza gelmemiz bakımından son derece etkiliydi. Özellikle Kabe’nin Yolları ve Medine’nin Yolları ilahilerinin favorilerim arasında olduğunu söyleyebilirim 🙂

Allah (c.c)  inşallah her bir müslümana umre yolculuğunu nasip eder. Makelemize Yunus Emre’nin “Arayı Arayı Bulsam İzini” adlı şiiri ile son verelim.

Arayı arayı bulsam izini
İzinin tozuna sürsem yüzümü
Hak nasip eylese görsem yüzünü
Ya Muhammed cânım arzular seni

Bir mübârek sefer olsa da gitsem
Kâbe yollarında kumlara batsam
Hub cemâlin bir kez düşde seyretsem
Ya Muhammed cânım arzular seni

Zerrece kalmadı gönlümde hile
Sıdk ile girmişem ben bu hak yola
Ebu Bekir, Ömer, Osman da bile
Ya Muhammed cânım arzular seni

Ali ile Hasan Hüseyin anda
Sevgisi gönülde mahabbet canda
Yarın mahşer günü olur dîvânda
Ya Muhammed cânım arzular seni

Arafat dağıdır bizim dağımız
Anda kabul olur bütün duamız
Medine’de yatar Peygamberimiz
Ya Muhammed cânım arzular seni

Yûnus medh eyledi seni dillerde
Dillerde dillerde hem gönüllerde
Ağlayı ağlayı gurbet illerde
Ya Muhammed cânım arzular seni

Umre Turunda Hangi Firmayı Seçmeli” için 6 yorum

  1. Allah razı olsun…Bütün müslümanlara Allah hac ve umre yapmayı nasip etsin…

  2. Bilmek çok güzel, başkalarına bildirmek daha güzel. Keşke hepimiz bilgimizin zekatını böyle güzel paylaşımlarla ödeyebilsek. Teşekkürler…

  3. Allah razı olsun umre turları ile ilgili güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık. Allah herkese umre nasip eder inşallah.

  4. merhaba yazınız çok güzel bir soruya değinmişsiniz. açıkçası ben de kasım ayında gideceğim umre için firma arayışındayım. inanç tur,ikram,vizyon ve nuans arasında kaldım. kabe’ye yakın yerlerde kalmayı düşünüyorum. yürümekle servisle vakit kaybetmek istemiyorum. açıkçası internette ararken buldum sayfanızı. sizce bu firmayla gidilir mi? sayfası bu şekilde: http://inanctur.com.tr/tr/umre/umre-turlari.html
    neden bilmiyorum son olarak bu firmayı tercih edecek gibiyim. aslında daha fiyatları açıklamadılar ama telefondan da yaklaşık bir fiyat veriyorlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s