Mekke’nin Fethi

mekke-Fethi
Kabe

Mekke,  dinimizde büyük yeri olan kutsal bir şehirdir. Peygamberimiz Hz. Muhammed burada doğmuş, kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim burada indirilmeye başlanmış ve kıblemiz Kabe de yine bu şehirde yer almaktadır. Kur’an’da “Şehirlerin Anası” sıfatıyla anılır. Günümüzde her yıl milyonlarca Müslümanın ziyaret ettiği kenttir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e 610 yılında peygamberlik vazifesi verilmiştir. Peygamber olduktan sonra öncelikle Mekkelileri İslam’a davet etmiştir. Mekkeliler bunu kabul etmedikleri gibi Müslüman olmaya başlayan herkese birçok eziyetler yapmışlardı.

Mekkeli müşriklerin, müminlere yaptıkları eziyetler gittikçe artınca dayanacak güçleri de kalmadı. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed müminlere hicret yani Mekke’yi terk etme izni vermişti.

Müminlerin hicretinin üzerinden altı yıl geçmişti. Hepsi, Efendimiz ile birlikte umre yapmayı yani Kâbe’yi hac mevsimi dışında ziyaret etmeyi çok istiyorlardı. Bunun üzerine Hz. Muhammed ziyaret etmek isteyenlerin hazırlanmasını istedi. Bütün hazırlıkların tamamlanmasının ardından bin beş yüz sahabe ile Mekke’ye doğru yola çıkıldı. Mekkeli müşrikler müminlerin ziyarete geleceğini öğrendi. Bir araya gelerek müminlerin Mekke’ye girmesine izin vermeme kararı aldılar. Peygamberimiz kan dökülmesini hiçbir zaman istemezdi.  Bunu için Mekkelilerin bu tavrına karşılık yine onların teklif ettiği Hudeybiye anlaşması imzalandı.

mekkenin-fethi

Bu anlaşma gereği Peygamber Efendimiz müminlere geri dönme emrini verdi. Kabe’yi ziyaret edememek hem sahabeler hem de Hz. Muhammed için üzüntü vericiydi. İndirilen şu ayet ileride Mekke’nin fethedileceği müjdesini vermişti: “Doğrusu biz sana apaçık bir fetih ihsan ettik.” (Fetih, 1)

Hudeybiye Anlaşması’ndan bir süre sonra müşrikler Beni Bekr kabilesini kışkırtarak, Müslüman olan Huzaalıların üzerine saldırttılar. Huzaa kabilesi baskına uğradıklarında namazdaydılar. Büyük bir katliamla kimi secdede, kimi rükuda, kimi kıyamda iken şehit edildi.

Bu olaydan sonra Mekke’den gelen bir heyet Hz. Muhammed’e fiilen bozdukları antlaşmayı resmen feshettiklerini söylediler. Daha sonra 11 Ocak 630 sabahı İslam Ordusu savaş pozisyona geçti. Hz. Muhammed ordusunu dört kola ayırdı ve ordusuna şu emri verdi: “Size karşı konulmadıkça, size saldırılmadıkça, hiç kimseyle çarpışmaya girmeyeceksiniz, hiç kimseyi öldürmeyeceksiniz.”

Hz. Muhammed hareket emri verdi ve Fetih Suresi’ni okuyarak Mekke’ye girdi. Muhammed Mekke’ye girer girmez genel af ilan edildiğini bildirdi ve Ebu Süfyan’a bildirdiği şekilde, kimseye dokunulmayacağını ilan etti. Ardından içinde 360 put bulunan Kabe’ye yöneldi. İsra Suresi’nin 81. ayetini okuyarak putları birer birer devirdi. Daha sonra da beraberindeki Müslümanlarla Kabe’yi tavaf etti. Mekke’nin Fethi böylece gerçekleşmiş oldu.

Mekke’nin Fethi” için 6 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s