Hacca Gidiş ve Cidde Havalimanından Manzaralar

Kabe 29 Eylül 2014 Pazartesi
Kabe 29 Eylül 2014 Pazartesi

Mekke‘ye kaç saatte varılır?

– Havalimanında ne kadar beklemek gerekir?

– İhramlı olarak mı uçağa binilir?

Bu makalede 2014 yılında yaptığımız Haccı Ekber’e başlangıç ve sonrasındaki detayları sizinle paylaşmak istiyorum.

Hacca gitmeye Şiar Turizm ile karar vermiştik. Program kapsamında 28 Eylül Pazar 12:00’da Atatürk Havalimanı dış hatlarda bulunan firmanın kontuarı önünde diğer hacı adaylarıyla birlikte buluştuk. Check-in yapıp bavullarımızı teslim ettik ve tur şirketimizin verdiği pasaport harici belgeleri de teslim aldık.

Pasaportları alır almaz, hemen soluğu Atatürk Havalimanı Dış Hatlar girişindeki Simit Sarayı’nın yanındaki mescitte aldık.

Mescitte yer alan özel bölmelerde ihramlarımızı giydik. (Erkeklerin ihrama girmesi için izar ve rida denilen havlu misali iki parça örtüye sarılmaları gerekiyor. İç çamaşırı giymek yasak, alt taraftaki parçayı sağlamlaştırmak için kemer takabilirsiniz, ancak ben sadece para kesesinin ipiyle durumu kurtardım 🙂 İhramın üst parçasının savrulmasını engellemek için kilitli iğne de kullanabilirsiniz. )

2 rekat ihram namazımızı kıldıktan sonra (İlk rekatta zammı sure olarak Kafirün, ikinci rekatta da İhlas suresinin okunması gerekiyor) Simit Sarayının koltuklarında beklemeye başladık. Tabiiki ihrama girdikten sonra ihram yasakları da başlamıştı.

14:00 gibi güvenlikten geçip, uçağa doğru ilerledik ve 14:45’de Cidde’ye uçuşumuz başladı.

Atatürk Havalimanı Hac 2014
Atatürk Havalimanı Hac 2014

TK4168 sefer sayılı uçak ile 14:45’de Cidde’ye doğru havalandık. Suudi Arabistan yerel saati ile 18:25’de Cidde’ye indik.

Cidde Havalimanı Giriş
Cidde Havalimanı Giriş

Havalimanı inanılmaz kalabalıktı. Tur yetkililerince en fazla 6 saat boyunca Cidde Havalimanında bekleyeceğimiz söylemişsede, bekleme süresi 8 saate ulaşınca herkesde ek bir gerilim başladı. Kimine göre İşid tehdidi kimine göre Suudlu görevlilerin uzun prosedürleri…

Cidde Havalimanı Bekleme
Cidde Havalimanı Bekleme

Herşeye rağmen beklemeye değerdi. Akşam namazlarımızı yukardaki resimde görülen bölümde kıldıktan 15 dk sonra pasaport kontrolüne geçmek üzere bir sonraki kuyruğa girdik.

Cidde Havalimanı Çıkış
Cidde Havalimanı Çıkış

Bu bölümde yeşil pasaportlular dışındakilerin fotoğrafları çekilip parmak izleri alındı.

Cidde Havalimanı Bahçe
Cidde Havalimanı Bahçe

Sonunda pasaport kuyruğunu aştık derken, havalimanı bahçesindeki uzun bekleyişten habersizdik. Saç kurutma makinesi misali yüzümüze üflenen havaya alışmaya çalışırken bu sefer de limitli sayıda ayrılan koltuklarda yer bulmaya çalıştık.

Cidde Havalimanı Giriş
Cidde Havalimanı Bahçe-2

Sağolsun tur şirketimiz içinde kaşar- domatez- salatalık vb. bulunan (yani kuru bir sadviç değil 🙂 ) sandviçler ve meyve sularıyla bizleri bekleme süresinde bir nebze de olsa rahatlattı. Galiba 04:00-05:00 gibi Mekke’ye varabilmiştik, ancak sabah namazını Kabe’de kılma fırsatını kaçırdık 😦

Kabe 29 Eylül 2014 Pazartesi
Kabe 29 Eylül 2014 Pazartesi

Her türlü yorgunluk ve sabah namazınını Kabe’de kılamamanın hüznü çökmüşken, odamızın manzarası bizi bizden aldı 🙂 Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi tur şirketimiz Şiar Tur bize kabe manzaralı bir oda ayarlamıştı. Hiçbir şey yapmadan kabeyi ve tavaf edenleri izlemenin bile sevap olduğunu düşünürsek, odanın manzarasının ne kadar güzel olduğunu daha iyi anlarız 🙂

Mescidi Harama Giriş
Mescidi Harama Giriş

Temettu haccına niyet ettiğimiz için ihramlarımızla birlikte sabah kahvaltısı sonra Umre yapmak için Mescid-i Haram‘a doğru yönlendik 🙂 Şimdilik Allah’a emanet olun 😉

Hacca Gidiş ve Cidde Havalimanından Manzaralar” için 5 yorum

  1. Allah razı olsun,resimlerle sanki o heyacanı bizde duyduk…Allah isteyipte gidemeyenlere de nasip eder inşallah…

  2. Bizlerle paylaşmış olduğunuz bilgiler ve deneyimler oldukça kıymetli…
    Devamını bekliyor olacağız, teşekkürler…

  3. Geri bildirim: Amel | Namaz NİYAZ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s