Haccı Ekber Nedir, Ne Değildir?

Arafat 2014
Arafat 2014

Haccı Ekber Nedir, Ne Değildir? Haccı Ekber Ne Zaman ? Haccı Ekber 2014

Allah (c.c) kısmet etti ve bu sene Haccı Ekber yaptık. Haccı Ekber “En Büyük Hac” manasına denk geliyor. “Haccı ekber” Kur’an-ı Kerim’de “Hacc-ı ekber gününde, Allah ve Resulünden bütün insanlara bir bildiridir.” (Tevbe, 9/3) şeklinde geçiyor, yani hac mevsiminde yapılan ziyarete deniyor.

Halk arasında yaygın olan inanışa göre de, arefe gününün yanı Arafat’ta vakfeye durulduğu günün Cuma’ya denke gelmesi durumunda da Hacc-ı Ekber durumu oluşuyor. Ancak bu inanışın her hangi bir dayanağı bulunmuyor. 

Benim ise Haccı Ekber durumunda dikkat ettiğim, Peygamber Efendimizin ömründe sadece bir defa hacca gitmiş olması ve bu hac ziyaretinde de Arafat’ta vakfeyi Cuma günü yapmış olması, yani Hacc-ı Ekber yapmasıdır. Ayrıca Aarafat vakfesinin mübarek Cuma gününe denk gelmiş olması da bu günün önemini artırıyor.

Kabe 2014 Swiss Hotel 40. Kat
Kabe 2014 Swiss Hotel 40. Kat

Hac için Vizyon Tur ofisini ilk ziyaretimde, sorumlu arkadaşın Hacc-ı Ekber’in 2014’te yaşanacağını söylemesi, bu yıl Hacca gitme isteğimi içimde daha da bir uyandırmıştı. Allah’a (c.c) şükür kısmet oldu ve bu yıl ilk haccımızı Hacc-ı Ekber şeklinde gerçekleştirdik 🙂

Haccı Ekber Nedir, Ne Değildir?” için 2 yorum

  1. Hac zaten yolculukların en kutsalı,islamın beş farzından biri,sonrasında günahlardan arınılan bir ibadet…Bir de Cuma gününe rastlayınca,çifte mutluluk, çifte bayram…Ne mutlu sizlere…İnşallah Allah bize de tekrar tekrar hac ve umre nasip eder…Amin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s