Hac’dan Kaçma Bahaneleri Nelerdir?

Hac bahaneleri
Hac bahaneleri

Hac islamın 5 farzından biri. Diğer farzlardan farklı olarak içinde yolculuk da barındırıyor. Durumu yerinde olan her müslümanın hayatında en az 1 defa Hac yapması gerekiyor. Peki durumu müsati olmasına rağmen neden birçok kişi, hem de namazında niyazında olmasına rağmen hac yapmıyor? Şeytan türlü vesilelerle Hac yapmak isteyenleri nasıl kandırıyor.

Bahane 1: Henüz çok gencim. Yaşlanıp dünya hayatından elimi eteğimi çeker öğle giderim. Çünkü hac dönüşünde hacılık misyonuna ters bir hareket yapmak istemem.

Cevap 1: Enbiya 21/35’de, Allah (c.c) diyor ki: Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak hayır ile de şet ile de deniyoruz. Ancak bize döndürüleceksiniz.” (Enbiya, 21/35).

Enes b. Mâlik’den rivayet edildiğine göre: “Bir kere Peygamber (a.s.) bir takım çizgiler çizerek şöyle buyurdu: İşte bu çizgi insanın umduğu emelidir. Şu çizgide ecelidir. İnsan uzaktaki emelini beklerken kendisine en yakın olan ecel ansızın geliverir”.

Ecelin ansızın geleceğini biliyoruz ve hepimizin bir gün öleceği gün gibi aşikar. Dolayısıyla ne kadar yıl yaşayacağımızı nereden biliyoruz ki? Bize bu şekilde bir söz verildi mi?

Bahane 2: Çocuğumu evlendireyim, onların mürüvvetini göreyim ondan sonra giderim inşallah.

Cevap 2: Ne alakası var çocuk evlendirmek ile hac yapmanın. Rızkı veren Allah (c.c) tabiiki evlenen yardım edecektir. Acziyetimizin ve fakrımızın dışında yapabileceğimiz bir şey olmadığı halde neden hac parasını evlilik için saklamak ister anne ve babalar.

İmam Gazali ve Tırmizi’nin rivayet ettiği 2 hadis durumu çok iyi açıklıyor.

Kim (kendisine hac farz olduğu halde) hac etmeden ölürse, o kimse ister Yahudi olarak, isterse Hıristiyan olarak ölsün.” (Gazali, İhya, 1/264) “Kim, azığa ve kendisini Allah’ın evine ulaştıracak bir bineğe sahip olduğu halde haccetmezse, ha yahudi ha hıristiyan olarak ölmüş, farketmez.” (Tirmizi, Hac, 3).

Bahane 3: Hele şu borcum bitsin, elim biraz bollaşşsın giderim.

Cevap 3: Haccın şartlarından biri de “geçim ihtiyacından fazla olarak hacca götürüp getirecek ve geride kalanlara yetecek kadar, helal parası olmak.”tır.

İnanın o vakti beklerseniz ne kadar zengin olursanız olun hacca gitmeyi hep ertelersiniz. Şeytan zaten türlü türlü harcamalarla sizin Hac yapmamanız için elinden geleni ardına koymayacaktır.

  • Size yeni bir ev aldırır ve taksitleriyle uğraşırsınız.
  • Telefonunuz iyiyken size yeni bir “IPhone 6 aldırır”. Birden 2.000 TL üstü paranız gider.
  • Hac parasıyla aslında neler yapabileceğinizi size hatırlatır. Örneğin ortalama 2 haftalık bir hac 25.000 – 30.000 TL arasında değişiyor. Bu paketi de genel de çalışan ve 2 haftadan fazla vakti olmayanlar değerlendiriyor. Bu kişilere Şeytan “Bu parayla aslında Anadolu’da süper bir ev alabilirsin”, “Neden arabanı değiştirmiyorsun, düşünsene seninkini satıp üstüne jeep alabilirsin”, “Önce bir dünya turu yap, bak çok çok daz ucuza malolur”, “Çocuğun okul taksidi var, omun geleceği ne olacak” gibi bahaneler gösterir.

Unutmayın ki Hac yapacak kadar ve sonrasında geride bakmakla yükümlü olduklarınızla ilgilenecek kadar paranız varsa ivedilikle Hac yapmalısınız. Tabii burda geride kalanlara bakma konusunu da detaylandırmak lazım. Herkesin konfor seviyesi farklıdır. Burada ölçü Resulullah Hz. Muhammed (SAV)’dir.

 

 

 

Hac’dan Kaçma Bahaneleri Nelerdir?” için 3 yorum

  1. ALLAH RAZI OLSUN…AÇIKLAMALARINIZ ÇOK GÜZEL…BİLHASSA KABE İMAMİ ŞEYH MAHİR’İN HAC SURESİNİ O ÇOK GÜZEL SESİYLE OKUMASI VE AYNI ANDA MEALİNİN VERİLMESİ HARİKA…TEŞEKKÜRLER…

  2. Geri bildirim: Kefaretler | Namaz NİYAZ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s