İbadet Nedir? Niçin İbadet Etmeliyiz? İbadetin Faydaları Nelerdir?

ibadet

İslam dininde ibadet, Allah’ın emirlerini yerine getirmek, yasakladığı  bütün haramlardan uzaklaşmak, Allah’a karşı gösterilecek saygı, tazim ve hürmet demektir. Kur’anda şöyle buyrulur: “Ey insanlar, sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize ibadet ediniz ki, takva mertebesine nail olasınız.” (Bakara Suresi, 21)

İbadet çeşitli şekillerde yapılır. Bunlar:

Beden ile yapılan ibadetler: Namaz kılmak, oruç tutmak gibi ibadetler beden ile yapılır. Bu ibadetleri her Müslümanın kendisi yapması gerekir. Başkasını vekil olarak ataması caiz değildir. Bir kimse başkasının yerine namaz kılması, oruç tutması uygun değildir.

namaz-kılmak
 Mal ile yapılan ibadetler: Zekat vermek ve kurban kesmek gibi ibadetler kişilerin malları ile yaptıkları ibadetlerdir. Bu ibadetlerde başkasını vekil edebilir.

Kuran-Okumak
 Hem mal hem de beden ile yapılan ibadet: Hac vazifesi hem mal hem beden ile yapılan bir ibadettir. Parası olan fakat hacca gidemeyecek durumda olan sakat, hasta ve çok yaşlı kimseler, kendi yerine bir başkasını bedel olarak Hacca gönderebilir.

Hacca-gitmek

Müslümanlar olarak vazifemiz olan, yapmak zorunda olduğumuz ibadetler vardır. Yaptığımız ibadetten bizlere hasıl olan faydaya hikmet denir. Hikmetlere ulaştıkça imanımız güçlenir, Allah’a olan bağlılığımız artar. İmanımız cennetin anahtarıdır. Bir Müslüman, dinin hükümlerini inkar etmedikçe ve kalbinde iman olduğu sürece ibadet yapmasa bile dinden çıkmaz, yine Müslümandır. Ancak, Allah’ın emri olan ibadet görevlerini yerine getirmediği için günah işlemiş olur. İbadetler sayesinde imanımızın olgunlaşmasını ve güçlenmesini sağlarız. Ahirette cezadan kurtulmamıza ve cennet nimetlerine kavuşmamıza vesile olur.

O halde, “Neden ibadet ediyorsun?” şeklindeki bir soruya “Yüce Allah emrettiği için.” şeklinde cevap vermeliyiz. Bu emrin hem dünyada, hemde ahirette pek çok da faydası vardır. Ama ibadet bu faydalar için yapılmaz; bunlar meselenin hikmet yönüdür. Kul olarak bizlere kulluk yaraşır. İbadetini bu bilinçle yapan bir kuluna Rabbinin yapacağı ihsanlar, ikramlar ve cennette vereceği dereceler ibadetin sayesinde kavuşacağımız hikmetlerdir.

oruc-tutmak

Bedenimizin hayatta kalmak için çeşitli gıdalara ihtiyacı olduğu gibi ruhumuzun da gıdaya ihtiyacı vardır. Ruhun gıdası ise iman ve yapılan ibadetlerdir. İbadet, bizi kötülüklerden sakındırır, ahlakımızı olgunlaştırır, en değerli varlığımız olan imanımızı korur. Çünkü insan ibadet sayesinde Allah’a yaklaşır. O’nun rahmetine sığınır ve huzura kavuşur.

İbadetlerin, ruhumuza olduğu gibi bedenimize de faydaları vardır. Namaz kılan insan düzenli olarak abdest almak zorundadır. Abdest almak, günde birkaç defa temizlenmek demektir. Temizliğin ise sağlığımız için ne kadar yararlı olduğunu biliriz. Oruç tutmanın ise hem psikolojik hem tıp yönünden faydaları var.  Kan şekerini, kolesterolü ve kan basıncını düşürür.

Gördüğümüz gibi yaptığımız her ibadetin hem ruhumuza hem bedenimize faydaları oldukça çoktur. Kur’an-ı Kerim’de emredildiği üzere ibadetlerimiz eksiksiz yapmalı, kulluk vazifelerimizi unutmamalıyız.

İbadet Nedir? Niçin İbadet Etmeliyiz? İbadetin Faydaları Nelerdir?” için 25 yorum

  1. Geri bildirim: Dua | Namaz NİYAZ
  2. Geri bildirim: Salavat | Namaz NİYAZ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s