Dinimizde Namazın Yeri

namaz-kabe
Kâbe’de Namaz

İslam dininin beş şartından ikincisi namaz kılmaktır.  İnsanlar ilk olarak, Allah’ın varlığına ve birliğine, Hz. Muhammed’in peygamberliğine inanmalıdır. İman ettikten sonra farzların en önemlisi olan namazdır. Beş vakit namaz, hicretten bir buçuk yıl önce Mirac Gecesi’nde farz kılınmıştır.

Namazı emreden Yüce Rabbimiz olduğu için bu ibadetin önemini de ancak indirdiği kutsal kitabımız olan Kur’an’dan öğrenebiliriz. Kur’an’da namaz tam 70 defa emredilmiştir. Bu kadar çok zikredilen başka bir ibadet yoktur.

Namaz, ruhu temizleyen, kalbi aydınlatan, insanı Allah’ın huzuruna yükselten bir ibadettir. Farzların en büyüğü ve en önemlisidir. Namaz, imanın alametidir, kalbin nurudur,müminin miracıdır. Müslümanlar namaz sayesinde Yüce Allah’ın huzuruna yükselir, O’na yalvararak manevi yakınlığa ererler.

Rabbimiz bizi insan olarak yaratarak şereflerin en büyüğünü vermiştir. Bundan dolayı tüm bu güzellikleri veren yaratıcıya, biz kulların  teşekkür etmesi gerekir. Allah’a teşekkür edebilmenin en güzel yolu da ibadet etmekten geçer. İbadetlerin en hayırlısı namaz ile bunu başarabiliriz. Namaz insana güzel ahlak öğretir, hayatını düzene sokar, kötülüklerden uzaklaştırır.

namaz-dinin-direği

Sevgili Peygamberimiz: “Namaz dinin direğidir.” buyurarak, namazın dinimizde çok önemli bir ibadet olduğunu belirtmiştir. Namaz, bize beden ve ruh temizliği kazandıran bir nurdur. Bu sayede Müslüman günahlarından arınır ve cennete girmeye layık bir kul olur. Peygamberimize “Allah’ın en çok sevdiği amel hangisidir?” diye sorduklarında,
Vakti gelince kılınan namazdır.” buyurmuştur. (Buhari) Bu hadis-i şerif gösteriyor ki, Peygamber efendimiz başta olmak üzere tüm müminler için namazdan daha üstün bir ibadet yoktur.

namaz-kılmak

Gerçek şudur ki, namaz mukaddes bir ibadettir. Namazın faziletleri saymakla tükenmez. Aklı yerinde olan ve büluğ çağına gelmiş her Müslüman için belli vakitlerde yapılması gereken bir farzdır. Bu önemli farzı yerine getirenler, Yüce Allah‘ın ikram ve ihsanlarına kavuşacaklardır. Dünyada en üst makamdan en aşağı görülenine kadar herkesi aynı safta toplayıp, Allah’ın karşısında hepsinin insan olarak eşit olduklarını namaz kadar vurgulayan bir başka eylem yoktur.

Namaz, kalplere Allah korkusunu yerleştirerek insanı günah işlemekten korur. Bu gerçek Kur’an-ı Kerim’de şöyle bildirilmektedir:

Sana vahyolunan kitabı oku, namazı dosdoğru kıl. Gerçekten namaz, hayasızlıktan ve fenalıktan alıkoyar.”

namaz-taha-suresi

Dinimizde Namazın Yeri” için 5 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s