Hacerülesved Nedir, Nasıl Öpülür?

Hacerulesved
Hacerülesved

Hacerülesved Arapça’da “siyah taş” manasına geliyor. Kabe’nin doğru köşesinde yerden 1,5 m yükseklikte, gümüşten bir muhafaza içinde yer alan Hacerülesved tavafın başlangıç ve bitiş noktasını belirtir.  Hacerülesved yaklaşık 30 cm çapında ve yumurta biçiminde siyaha yakın koyu kırmızı renktedir. Hz. İbrahim tarafından Kabe’nin inşası esnasında tavafın başlangıç noktasını belirlemek amacıyla yerleştirilmiştir. Kabe’nin maruz kaldığı afetler ve suikastlar neticesinde Hacerülesved’de bazı hasar ve parçalanmalar meydana gelmiştir.

Hz. İbrahim tarafından Ebu Kubeys tepesinden alınarak Kabe’ye getirilen Hacerülesved‘in ilk başta bembeyaz olduğu, fakat daha sonra insanların dokunmaları ve günahkarlıkları nedeniyle siyahlaştığı söylenir. Aslında gümüş muhafazanın içindeki taş tamamen Hacerülesved değildir. Birçok kez kırılan Hacerülesved 8 parça taş halinde, gümüş muhafaza içindeki dolgu maddesine yapışmış bir vaziyette durmaktadır.

Hacerülesved tavafa başlama noktasını gösteren bir indikatördür. Hacerülesved‘in tam karşısındaki direkte yer alan yeşil renkli lamba da, tavafın başladığını işaret eder. Lambanın hizasına geldiğiniz zaman, Bismillahi Allahu Ekber.. ALLAH’ım! Sana inanarak, kitabım tasdik ede­rek, ahdine vefa göstererek, Peygamberin Muhammed (s.a.v.) m sünnetine uyarak tavafa başladım.” demek gerekir.

Rivayetlere göre Hacerülesved‘e dokunan kimsenin Rahman’ın eline dokunmuş gibi olduğu, Hacerülesved‘in kıyamet gününde Allah’ı (c.c) Rab olarak tanıyan kişilere şahitlik yapacağı söylenir. Hatta Hacerülesved’in kendisine istilam edenlere (selam verenlere) karşı kıyamet gününde şahitlik edeceği de belirtilir. Hz. Ömer, “Allah’a and olsun ki, senin zarar veya fayda vermeyen bir taş olduğunu biliyorum; eğer Resullullah’ı seni istilam ediyor görmeseydim, ben de seni istilam etmezdim. Resulullah’ı seni öperken görmeseydim, seni öpmezdim” demiştir.

Peki Hacerülesved‘e dokunup nasıl öpeceğiz? Yoğunluktan dolayı ve başkalarının hakkına girmemek için Hacerülesved genel de uzaktan istilam edilerek geçiliyor. İki eller yukarıda selam veriliyor, veya selam verilip eller kalbin üstüne konuluyor veya selam verilip avuç içi öpülüyor. Dokunmak veya öpmek isterseniz de izdihamı yarıp, kimseye zarar vermeden bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Ben ilk denememde Hacerülesved’e dokunabildim. Gözlüklerimi çıkardığım 2. seferde de zor da olsa Hacerülesved‘i öpebildim. Peki bu işin tekniği nedir?

Kabenin bölümleri
Kabenin bölümleri

Öncelikle vakitten başlayalım. Gördüğüm kadarıyla bu iş için en uygun zaman, öğle namazı sonrası. Güneş tam tepedeyken “bana göre” Kabe diğer zamanlara göre daha rahat oluyor ve Hacerülesved‘ee daha rahat yaklaşabiliyorsunuz.

1) Dolayısıyla ilk olarak öğle namazı sonrasına konsantre olmak lazım.

2) Sonrasında sağdaki resimde de göreceğiniz 9 nolu Yemânî veya Ruknülyemânî köşesinden yani Kabe’nin Güney köşesinden dalıp, kabe örtüsüne tutunmak gerekiyor.

3) Buradan Şâdervân denilen Kâbe duvarlarının diplerini yağmur ve sel sularından korumak amacıyla yapılan mermerden korumaya çıkarak yavaş adımlarla Hacerülesved‘e ilerlemeniz lazım. Zaten yolun yarısına geldiğinizda arkanızda bazı kişiler geçiyor ve hızla hedefe doğru ilerliyorsunuz.

4) Tam Hacerülesved‘e geldiğiniz esnada kendinizi boşluğa bırakmanız lazım ki başınız Hacerülesved‘in muhafazasına yetişebilsin. Sonrasında zaten kişiler bir şekilde sizi Hacerülesved’den uzaklaştırıyor.

Burada önünüzdeki kişileri sakinleştirmek için “Sabır Haci” şeklindeki telkinlerde bulunmanız çok önemli 😉

Peki Türkiye’de Hacerülesved’in 6 parçasının bulunduğunu biliyor musunuz? Sonraki makalelerde bu parçalara nasıl ulaşabileceğinizi de belirteceğim 🙂

 

Hacerülesved Nedir, Nasıl Öpülür?” için 5 yorum

  1. ALLAH RAZI OLSUN…KABENİN TAMİRİNDEN SONRA,HACERÜLESVEDİN YERİNE YERLEŞTİRİLMESİ ILE PEYGAMBER EFENDİMİZİN(SAV) HAKEMLİĞİNDEN DE HAHSEDERSENİZ,MEMNUN OLURUZ…

  2. çok faydalı bir blog oluyor. açıkçası umre öncesinde farklı kaynaklara baş vurmuştum fakat hazırladığınız site daha pratiğe yönelik olmuş, çokta güzel olmuş. Ben nacizane sizden kabe’nin ne olduğu gibi hususlarda da bilgiler vermenizi rica edeceğim.

  3. Türkiyede bulunan 6 parça hacer-ül esvet taşına nasıl ulaşabileceğimizi yazacaktınız. Bilgi rica ediyorum. Sevgiler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s