Kabe İmamları ve Rahman Suresi

Mescilin Haram, Kabe
Mescidil Haram, Kabe

Medine‘de bulunan Mescidil Nebevi imamlarını okuyuş bakımından Kabe’nin imamlarıına göre daha başarılı bulmuştum. Sureleri hem daha uzun, hem de daha makamlı okuyorlardı, ayrıca namazı daha yavaş kıldırıyorlardı. Belki de Mescidil Haram‘daki tavaf durumlarından dolayı Kabe imamları daha hızlı kıldırıyordur.

Ancak Kabe İmamlarından Mahir’i ayrı bir değerlendirmek lazım. Beni en çok etkileyen imamlardandı. Özellikle Kabe’ye 7-8 saf kala durduğum bir akşam/yassı namazının ilk rekatında Rahman suresini okuyarak tüm cemaati mestetmişti.

Rahman suresi 78 ayetten oluşur ve Mekke’de inmiş. İlk ayette yer alan Rahman kelimesinden dolayı “Rahman Suresi” olarak anlandırılmılş.

Peygamber efendimiz, “Kim Rahmân sûresini okursa, Allahü teâlânın verdiği nîmete şükr etmiş olur” buyurmuş Efendimiz (sav) yine “Her şeyin bir gözdesi vardır. Kur’an’ın gözdesi de Rahman Suresi’dir” demiş. Aşağıda Kabe imamı Mahir’in kendi sesinden Rahman suresini dinlemenizi tavsiye ederim.

Febi eyyi alai Rabbikuma tukezziban. Şimdi Rabbinizin hangi nimetini yalanlıyorsunuz??

Kabe İmamları ve Rahman Suresi” için 2 yorum

  1. Rahman suresinin anlamaını bilmiyordum ve Mahir Hocayı ilk defa sizden dinledim. Allah razı olsun sizden

  2. Rahman suresini,bazı alimlere göre,ALLAHU TEALA HAZRETLERİ kendi sesinden cennette müminlere okuyacak…Allah bizi bağışlasın ve ümmet-i muhammedin hepsini cennetine koysun…Amin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s