Allah’ın Sıfatları

Allah’ın (c.c) sıfatlarını tüm Müslümanların mutlak bilmesi gerekir. Tüm müslümanların Allah’ın kusursuz sıfatlar taşıdığına inanması da farzdır. Allah’ın on dört tane sıfatı bulunmaktadır. Bunlar ikiye  ayrılarak açıklanmaktadır. Allah’ın Zati sıfatları altı adet, Subuti sıfatları ise sekiz adettir.

Zati sıfatları, Allah’ın zatına mahsus olan sıfatlardır. Bu sıfatların hiçbir mahluk ile bağlantısı yoktur.

Sübuti sıfatları ise, mahluklarla bağlantılı olan sıfatlardır. Bunlardan, yaratmak sıfatı hariç, diğerlerinden kullarına da sınırlı olarak ihsan etmiştir. Bu sıfatlarında da, hiç değişiklik olmaz. Bunlar da, zati sıfatlar gibi ezelidirler. Onun diri olması, bilmesi, işitmesi, görmesi, kudreti, dilemesi ve söylemesi kullarınkine hiç benzemez, bunların sadece isimleri benzer. Onun zatını ve sıfatlarının hakikatini anlamak mümkün değildir.

Hiç bir mahluk, asla yaratıcısını anlayamaz, kavrayamaz.

Peygamber efendimiz:

Allahü Teâlâ’nın yarattıklarını düşününüz, O’nun zatını düşünmeyiniz. Çünkü siz O’nun kadrini takdir edemez, O’nu anlamaya güç yetiremezsiniz buyurmuştur.

Bir başka hadis-i şerifte de buyruldu ki:

Allahü Teâlâ, hatıra gelen her şeyden uzaktır.”

Allah’ın Zati Sıfatları

1-Vücûd: Allah vardır. Vacib-ül vücûddür. Yani varlığı lazımdır. Diğer varlıklar gibi kendisini var edecek bir başkasına ihtiyacı yoktur. Onun yok olduğu hiçbir an düşünülemez. Allah’ın varlığının ezeli olduğunu anlatan sıfatıdır.

2- Kıdem: Allah’ın varlığının evveli, başlangıcının olmadığını anlatan sıfatıdır.

3-Beka: Allah’ın varlığının sonsuz olmasını açıklayan sıfatıdır.

4-Vahdaniyyet: Allah’ın tek olduğunu, eşsiz ve benzersiz olduğunu açıklayan sıfatıdır.

5- Muhalefetün-lilhavadis: Allah’ın zatında ve sıfatlarında hiçbir mahlukun zat ve sıfatlarına benzemediğini açıklayan sıfatıdır.

6- Kıyâm bi-nefsihi: Allah mekana muhtaç değildir. Madde ve mekan yok iken O var idi. Zira her ihtiyaçtan münezzehtir. Bu kainatı yokluktan varlığa getirmeden önce, zatı nasıl idi ise, sonsuz olarak, hep öyle olduğunu açıklayan sıfatıdır.

Allah’ın Subuti Sıfatları

1-Hayat: Allah’ın yaşadığını anlatan sıfattır. Ancak O’nun hayatı yaratılmışlarınkine benzemez ve sonsuz ve sınırsızdır.

2- İlm: Allah’ın her şeyi bildiğini anlatan sıfatıdır. Bilmesi mahlukatın bilmesi ile aynı manayı taşımaz. Karanlık gecede, karıncanın, kara taş üzerinde yürüdüğünü görür ve bilir. İnsanların kalbinden geçen düşüncelerini, niyetlerini bilir. Bilmesinde değişiklik olmaz. Ezeli ve ebedidir.

3-Sem’: Allah’ın her şeyi duyması manasındaki sıfattır ve O’nun duyması yaratılmışların duyması gibi değildir. Bu sıfatı da, her sıfatı gibi ezeli ve ebedidir.

4- Basar: Allah görür. Aletsiz ve şartsız görür. Göz ile görmek değildir. Allah’ın görmek için herhangi bir uzva ihtiyaç duymamasını anlatan sıfatıdır.

5- İrade: Allah dilediğini yaratır. Her şey O’nun dilemesi ile var olur. İradesine engel olacak hiçbir kuvvet yoktur. Allah’ın isteği ile her şeyin emele gelebileceğini anlatan sıfatıdır.

6- Kudret: Allah, her şeye gücü yeticidir. Hiçbir şey Ona güç gelmez. O’na kimsenin galip gelemeyeceğini anlatan sıfatıdır.

7- Kelam: Allah, söyleyicidir. Söylemesi alet, harfler, sesler ve dil ile değildir. Allah’ın hiçbir kelimeye, cihaza ve uzva gereksinim duymadığını anlatan sıfatıdır.

8-Tekvin: Evrendeki her şeyin şüphesiz yaratıcısı Allah’tır ve O’ndan başka yaratıcı yoktur. Allah’tan başkası için yaratıcı dememelidir.

Allah’ın Sıfatlarını Açıklayan Ayetler

“O, her şeyden öncedir; kendisinden sonraya hiçbir şeyin kalmayacağı sondur; varlığı apaçıktır; gerçek mahiyeti insan için gizlidir. O her şeyi bilir.” (Hadid Suresi 3. ayet.)

“Yeryüzünde bulunan her şey fânîdir, gelip geçici, yok olucudur. Ancak Yüce ve Cömert olan Rabb’ımızın varlığı bâkîdir, ebedidir, son bulmaz.” (Rahman Suresi: 26-27. ayetler.)

“Ey Muhammed de ki: Allah bir tektir, O hiçbir yere muhtaç değildir. Doğurmamış ve doğmamıştır. Hiçbir şey O’na denk değildir.” (İhlas Suresi)

“O’nun benzeri hiçbir şey yoktur. O işitendir, görendir.” (Şura Suresi: 11. ayet.)

“Ölümsüz, diri olan Allah’a güven, Onu özenerek tesbih et.” (Furkan Suresi, 58. ayet.)

“İçinizde olanı gizleseniz de açıklasanız da Allah onu bilir. Göklerde olanları da yerde olanları da bilir. Allah’ın her şeye gücü yeter.” (Al-i Imran Suresi, 23. ayet.)

“Bir şeyin olmasını istediğimiz zaman sözümüz sadece OL demektir ve o hemen oluverir.” (Nahl Suresi, 40. ayet.)

Hiç kimse ve hiçbir şey Allah’ın sıfatlarına ortak ve benzer olamaz.

 

Allah’ın Sıfatları” için 2 yorum

  1. Geri bildirim: Dua – mstf aslan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s