Kevser Suresi

Mekke döneminde inmiştir ve 3 ayettir. Kevser çok hayır, bereket anlamına gelir. Cennette Hz. Muhammed’e mahsus bir havuzun da adıdır. Kur’an’daki sıraya göre 108, iniş sırasına göre 15. suredir ve 30. cüzde yer alır. Kur’an-ı Kerim’in en kısa suresidir.

V7fRE_1517317307_7417

Okunuşu

Bismillahi’r-Rahmani’r-Rahim.

1- İnna a’tayna ke’l-kevser.

2- Fesalli li-Rabbike ve’nhar.

3- İnne şani’eke huve’l-ebter

Anlamı

-Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

1-Şüphesiz biz sana Kevseri verdik.

2-O Halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes.

3-Doğrusu sana buğzeden, soyu kesik olanın ta kendisidir.(*)

*Efendimiz’ in (s.a.v.) erkek çocuklarından Kasım vefat edince, müşriklerden As b. Vail kendisine “sonu yok, nesli kesik” demiştir. Bu sözlerden dolayı üzülmüş olan Hz. Peygamber’e (s.a.v.) kevser, yani bitip tükenmez nimetler verildiği müjdelenerek üzüntüsü giderilmiş, müşriklerin bu konudaki dedikoduları reddedilmiş ve Hz. Peygamber’in (s.a.v.) yüceliği gösterilmiştir.

Kevser suresinde, Peygamber Efendimiz’e (s.a.v.) dünya ve ahirette verilen nimetlerden bahsedilmektedir. Hz. Peygamber’e Allah’a kulluk etmesi ve kurban kesmesi emredilmektedir. Ayrıca ona düşmanlık edenler kınanmaktadır.

Hz. Enes (ra)’ın rivayetine göre, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Kevser hakkında şöyle buyurmuştur: “Bu, Allah’ın bana Cennet’te verdiği bir nehirdir. Onun toprağı misktir, suyu sütten daha beyaz ve baldan daha tatlıdır.”

Kevser Suresi” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s