Esma-ül Hüsna “El-Müheymin”

EL-MÜHEYMİN: Bütün varlıkları gözetleyen, koruyan, ilmi ve kontrolü altında tutan, himaye eden, şahit, emin ve hakim anlamına gelmektedir. El-Müheymin isminin Ebced değeri 145’tir. Kullar bu ismi şeriften nasiplerini, yaratılanlara merhametli olmakla ve yumuşak bir huy elde etmekle alırlar. Bunu kazanabilmek için huyları düzeltmeye çalışmalı, kötü alışkanlıklardan kurtulmak için çabalamalıdır. “Ya Müheymin” zikri, rivayete göre Hazreti Yunus’un (a.s) zikridir; balığın karnından bu zikre devam ederek kurtulmuştur.

El-Müheymin İsminin Faziletleri

Bu zikre devam eden düşmanlarından emin olur ve dileklerine nail olur.

Güzelce gusül abdesti alıp temizlendikten sonra –abdest bozucu bir hal meydana gelmeden-  bu ismi şerifi yüz defa zikreden kimsenin izzet ve şerefi artar, dilekleri yerine gelir.

Bu ismi zikretmeyi alışkanlık haline getirenler unutkanlık sorunlarından kurtulur.

Her gün 145 kere “Ya Müheymin celle celalühü” zikrine devam eden kimse kötülüklerden korunur ve herkes tarafından sevilir.

Bu ismi şerifi belirtilen miktarda zikreden kimse her şeyden önce manevi duyguları ve melekeleri kuvvet kazanacağı için rakiplerine üstünlük sağlar. Karşısındaki kişiler için güven telkin eder ve sözlerine güvenilir.

Huşu içinde sakin bir yerde 100 kere El-Müheymin ismi şerifini okumak kişinin kalbini nurlandırır.

Bu isim yatsı namazı sonrasında 145 kez okunduktan sonra hiç konuşmadan sağ tarafına yatılarak uyunursa, kişiye rüyasında olacaklar haber verilir.

El-Müheymin Esmasının Geçtiği Kur’an Ayetleri

“O, gökleri ve yeri altı günde (altı evrede) yaratan, sonra Arş’a kurulandır. Yere gireni, ondan çıkanı, gökten ineni, oraya yükseleni bilir. Nerede olsanız, O sizinle beraberdir. Allah, bütün yaptıklarınızı hakkıyla görendir.”(Hadid,4)

“Onlar mü’minlere ancak; göklerin ve yerin hükümranlığı kendisine ait olan mutlak güç sahibi ve övülmeye layık Allah’a iman ettikleri için kızıyorlardı. Allah, her şeye şahittir.”(Büruc,8-9)

“Herkesin kazandığını görüp gözeten Allah inkar edilir mi? Halbuki onlar, Allah’a ortaklar koştular. De ki: “Onların isimlerini açıklayın. Yoksa siz (bununla) O’na yeryüzünde bilmediği bir şeyi mi haber vermiş olacaksınız, yoksa boş söz mü etmiş olacaksınız?” Hayır, inkar edenlere hileleri güzel gösterildi ve onlar doğru yoldan saptırıldılar. Allah, kimi saptırırsa artık onu doğru yola iletecek yoktur.”(Ra’d,33)

“(Ey Muhammed!) Sana da o Kitab’ı (Kur’an’ı) hak, önündeki kitapları doğrulayıcı, onları gözetici olarak indirdik. Artık, Allah’ın indirdiği ile aralarında hükmet ve sana gelen haktan ayrılıp da onların arzularına uyma. Sizden her biriniz için bir şeriat ve bir yol koyduk. Eğer Allah dileseydi, elbette sizi tek bir ümmet yapardı. Fakat verdiği şeylerde sizi imtihan etmek için ümmetlere ayırdı. Öyle ise iyiliklerde yarışın. Hepinizin dönüşü Allah’adır. O zaman anlaşmazlığa düşmüş olduğunuz şeyleri size bildirecektir.”(Maide,48)

“O, kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayan Allah’tır. O, mülkün gerçek sahibi, kutsal (her türlü eksiklikten uzak), barış ve esenliğin kaynağı, güvenlik veren, gözetip koruyan, mutlak güç sahibi, düzeltip ıslah eden ve dilediğini yaptıran ve büyüklükte eşsiz olan Allah’tır. Allah, onların ortak koştuklarından uzaktır.”(Haşr,23)

“Göklerdeki ve yerdeki her şeyi Allah’ın bildiğini görmüyor musun? Üç kişi gizlice konuşmaz ki, dördüncüleri O olmasın. Beş kişi gizlice konuşmaz ki altıncıları O olmasın. Bundan daha az, yahut daha çok da olsalar, nerede olurlarsa olsunlar, O mutlaka onlarla beraberdir. Sonra onlara yaptıklarını Kıyamet günü haber verecektir. Allah, her şeyi hakkıyla bilir.”(Mücadele,7)

Esma-ül Hüsna “El-Müheymin”” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s