Esma-ül Hüsna “El-Musavvir”

EL-MUSAVVİR: Varlıkları çeşitli şekillerde yaratan; yarattığı her varlığa ayrı bir şekil ve hususiyet veren anlamına gelir.Yeryüzünde bulunan milyarlarca insanın her bir organının bir diğerine benzemeyişi, Allah’ın yaratıcılığının mükemmelliğine delildir. El-Musavvir isminin ebced değeri 336, zikir saati güneş doğduğunda ki ilk vakit,ikindi namazı sonrası güneşin tepe noktasında olduğu vakit ve gece zikrinde ise gece yarısından sonraki bir vakittir.

El-Musavvir Esmasının Faziletleri

Yatmadan önce abdest aldıktan sonra hiç kimseyle konuşmadan bu esmayı 1000 defa ‘Ya Musavvir‘ diye çeken kimse rüyasında kimi görmek istiyorsa Allah o kimseyi  rüyasında görmeyi nasip eder.

Evlenmek isteyenlerin de  ‘Ya Musavvir‘ ismini her gün 336 defa sabah seher vakti okuyup zikretmeleri gerekir.

Çocuk sahibi olmak isteyen ailelerde ise kadının yedi gün, erkeğin ise üç gün olmak üzere oruç tutması ve oruçlarını, iftardan hemen önce 21 defa “Ya Müsavvir” ism-i şerifini zikrettikten sonra üfledikleri bu su ile açmaları gerekir. Bu terkibe devam ettikleri günlerde birlikte olurlarsa evlat sahibi olma ihtimalleri artar.

Hamile kadınlar ellerini bebeğin üzerine koyarak el-Musavvir  zikrine devam ederlerse doğacak çocuk da bu esma-i ilahiye ile güzel ve sağlıklı olur.

El-Musavvir Esmasının Geçtiği Ayetler

“O, sizi rahimlerde, dilediği gibi şekillendirendir. O’ndan başka ilâh yoktur. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.”(Ali İmran,6)

“O, yaratan, yoktan var eden, şekil veren Allahtır. Güzel isimler O’nundur. Göklerdeki ve yerdeki her şey O’nu tesbih eder. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.” (Haşr,24)

“Allah, yeryüzünü sizin için karar kılma yeri, göğü de bina yapan; size şekil verip de şekillerinizi güzel kılan ve sizi temiz şeylerle rızıklandırandır. İşte Rabbiniz Allah! Alemlerin Rabbi Allah ne yücedir!”(Mümin,64)

“Andolsun, sizi yarattık. Sonra size şekil verdik. Sonra da meleklere, “Adem için saygı ile eğilin” dedik. İblis’ten başka hepsi saygı ile eğildiler. O, saygı ile eğilenlerden olmadı.”(Araf,11)

“Biz, gerçekten insanı en güzel bir biçimde yarattık.”(Tin,4)

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s