Esma-ül Hüsna”El-Kahhar”

EL-KAHHAR : Her şeye, her istediğini yapacak surette gücü ve kudreti yeten, her şeye galip gelen, hakim olan ve düşmanlarını kahreden anlamındadır. Ebced değeri 306, zikir saatleri ise sabah gün doğduğu vakit, ikindinin son vakti ve gece yarısından sonraki vakittir.

El-Kahhar Esmasının Faziletleri

“Ya Kahhar” ismini günde 306 kez zikreden kimselerin kalplerinde dünyaya ve dünya nimetlerine ait ne kadar sevgi veya endişe söz konusuysa hepsi izale olur ve yerine Allah’ın sevgisi kaim olur.

Nefsine yenilmek istemeyen bu ism-i şerifi zikir etmeye devam eder.

“El–Kahhar” ism-i şerifini devamlı zikir eden hırs denen kötü huydan kurtulur.

El Kahhar ismin zikrine devam eden, helal olmayan yollarda koşan haram işlerle uğraşan ve şehvetine mağlup olan bir kimse ise, şehveti söner, nefsani duyguları baskılardan kurtulur, harama ait aşırı duyguları ortadan kalkar.

Günlük duha namazı sonrası secdeye kapanıp bu esma-ı zikri 7 defa ‘Ya Kahhar’ diye zikredip okursa Allah’u Teala onu zengin kimselerden kılar.

El-Kahhar Esmasının Geçtiği Ayetler

“Ne kadar memleket varsa hepsini kıyamet gününden önce ya helak edeceğiz, ya da şiddetli bir azapla cezalandıracağız. İşte bu, Kitap’ta (Levh-i Mahfuz’da) yazılmış bulunuyor.” (İsra,58)

“Onlara kendilerinden öncekilerin; Nuh, Ad ve Semud kavimlerinin; İbrahim’in kavminin; Medyen halkının ve yerle bir olan şehirlerin haberleri ulaşmadı mı? Peygamberleri onlara apaçık mucizeler getirmişti. (Ama inanmadılar, Allah da onları cezalandırdı.) Demek ki Allah onlara zulmediyor değildi, ama onlar kendilerine zulmediyorlardı.” (Tevbe,70)

“Helak ettiğimiz her memleketin mutlaka bilinen bir yazısı (belli vakti) vardır.” (Hicr,4)

“Hiçbir toplum ecelini geçemez ve ondan geri de kalamaz.” (Hicr,5)

“Andolsun, sizden önceki nice nesilleri peygamberleri, kendilerine apaçık deliller getirdikleri halde (yalanlayıp) zulmettikleri vakit helak ettik. Onlar zaten inanacak değillerdi. İşte biz suçlu toplumu böyle cezalandırırız.” (Yunus,13)

“O gün onlar ortaya çıkarlar. Onların hiçbir şeyi Allah’a gizli kalmaz. Bugün mülk (hükümranlık) kimindir? Tek olan, her şeyi kudret ve hakimiyeti altında tutan Allah’ındır”(Mümin,16)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s