Esma-ül Hüsna “El-Alim”

EL-ALİM: Alim, “bilgi sahibi”, “çok bilen” anlamına gelmektedir. Büyük- küçük, gizli veya açık, kalpten geçen veya sözde, dilde olan, dışa vurulan veya vurulmayan her şeyi en ince ayrıntısına kadar hakkıyla bilendir. Ebced değeri ve zikir sayısı 150‘dir. Zikir saati ise güneş doğarken ve ikindi sonrası, gece okumalarında tam gece yarısıdır.

“Şüphesiz Allah, göklerin ve yerin gaybını bilir. Allah, yaptıklarınızı hakkıyla görendir.” (Hucurat,18)

El-Alim Esmasının Faziletleri

5 vakit namazdan sonra 150 kere “Ya Alim celle celalühu” zikrine devam eden sanat ve mesleğinde her zaman başarılı olur.

Kim sabah ve akşamları “Bismillahillezi la yedurru measmihi şey’ün fil ardi ve la fis-sema’ ve hüves-semiul alim.” diye 3’er kez okusa, bütün bela ve musibetlerden Allah’ın izni ile korunur.

Her gün bir bardak suya 150 kere ” Ya Alim celle celalühu ” dedikten sonra içenin ezberleme kabiliyeti artar.

Namazlarının sonunda 100’er defa “Ya alimel gaybi veş-şehadeh” şeklinde okuyanların kalp gözleri açılır.

“Ya allamel guyübi fe la şey e yefutuhü min ılmihi ve la yeudüh” diye bu esmayı okumaya devam edenlerin unutkanlıkları gider, hafızaları güçlenir, ezber güçleri artar.

El-Alim Esmasının Geçtiği Ayetler

“Böylece insanların bazısını bazısı ile denedik ki, “Allah, aramızdan şu adamları mı iman nimetine layık gördü?” desinler. Allah, şükreden kullarını daha iyi bilen değil mi?” (Enam,53)

“Şüphesiz senin Rabbin, yolundan sapanı çok iyi bilir ve yine O, doğru yolu bulanları en iyi bilendir.” (Enam,117)

“Allah, yemek zorunda kaldıklarınız dışında size neleri haram kıldığını tek tek açıklamışken, üzerine adının anıldığı hayvanları yememenizin sebebi nedir. Gerçekten birçokları nefislerinin arzularına uyarak bilmeden (halkı) saptırıyorlar. Şüphesiz senin Rabbin, haddi aşanları çok iyi bilir.” (Enam,119)

“Göklerde ve yeryüzünde bulunan kimselerle, sıra sıra (kanat çırparak uçan) kuşların Allah’ı tespih ettiğini görmez misin? Her biri duasını ve tesbihini kesin olarak bilmektedir. Allah, onların yapmakta olduğu şeyleri hakkıyla bilendir.” (Nur,41)

“Melekler, “Seni bütün eksikliklerden uzak tutarız. Senin bize öğrettiklerinden başka bizim hiçbir bilgimiz yoktur. Şüphesiz her şeyi hakkıyla bilen, her şeyi hikmetle yapan sensin” dediler.” (Bakara,32)

“Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça iyiliğe asla erişemezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu bilir.” (Ali İmran,92)

“Allah, sizin düşmanlarınızı çok daha iyi bilir. Allah, dost olarak yeter. Allah, yardımcı olarak da yeter.” (Nisa,45)

“O, kendisinden başka hiçbir ilah olmayan Allah’tır. Gaybı da, görünen alemi de bilendir. O, Rahman’dır, Rahim’dir.” (Haşr,22)

“Şüphesiz Allah, göklerin ve yerin gaybını bilendir. Şüphesiz O, göğüslerin özünü (kalplerde olanı) hakkıyla bilendir.” (Fatır,38)

 

 

Esma-ül Hüsna “El-Alim”” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s