Esma-ül Hüsna Er-Rafi

ER-RAFİ: Dilediğini yücelten, yukarı kaldıran, zilletten izzete çıkaran, makam ve mertebelerini yükselten, dereceleri artıran anlamına gelir.Zikir sayısı 351, zikir günü pazardır. Sabah erken bir vakitte ve ikindi namazı sonrasında ‘Er-Rafi’ ya da‘Ya Rafi’ diyerek zikredilir.

Er-Rafi Esmasının Faziletleri

Her gün 1251 kere “Ya Rafi, Ya Basit celle celalühu” zikrine devam eden kimsenin ilmi ve malı artar.

İnsanlar arasında ve işinde yükselmek isteyen kimse bu zikri ‘Ya Rafi’ diyerek 351 defa okumaya devam etmelidir.

Pazartesi veya Cuma geceleri akşam namazından sonra 440 kere Ya Rafi ismini okuyan halk arasında heybetli ve güçlü olur.

Zalimlerden kurtulmak için 70 defa bu ismi şerif okunur.

Gece yarısı 351 defa Ya Rafi ismi şerifini okuyan kimse, gönül rahatlığına ulaşır.

Er-Rafi Esmasının Geçtiği Ayetler

“O, (kimini) yükseltir, (kimini) alçaltır.” (Vakıa,3)

“Onu yükseltmiş ve ona düzen ve ahenk vermiştir.” (Naziat,28)

“Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır.” (Hucurat,13)

“O, dereceleri hakkıyla yükseltendir, Arş’ın sahibidir. Buluşma günü hakkında (insanları) uyarmak için, iradesiyle ilgili vahyi kullarından dilediğine, kendi indirir.” (Mümin,15)

“Ey iman edenler! Size, “Meclislerde yer açın” denildiği zaman açın ki, Allah da size genişlik versin. Size, “Kalkın”, denildiği zaman da kalkın ki, Allah içinizden inananların ve kendilerine ilim verilenlerin derecelerini yükseltsin. Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.” (Mücadele,11)

“Allah, gökleri gördüğünüz herhangi bir direk olmadan yükselten, sonra arşa kurulan, güneşi ve ayı buyruğu altına alandır. Bunların hepsi belli bir zamana kadar akıp gitmektedir. O, her işi (hakkıyla) düzenler, yürütür, ayetleri ayrı ayrı açıklar ki Rabbinize kavuşacağınıza kesin olarak inanasınız.” (Rad,2)

“Bir de dediler ki: “Ona (açıktan göreceğimiz) bir melek indirilse ya!” Eğer (öyle) bir melek indirseydik artık iş bitirilmiş olurdu, sonra da kendilerine göz açtırılmazdı. (Hemen helak edilirlerdi.)” (Enam,8)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s