Mevlid Kandili Nedir, İbadeti, Duası ve Mesajları, 2015

Mescidi Nebevi
Mescidi Nebevi

Mevlid Kandili, Peygamber Efendimiz, Resulullah, Hz. Muhammed (SAV)’nin doğum günüdür. Bu yıl 2 Ocak 2015 Cuma’yı 3 Ocak 2015 Cumartesi’ne bağlayan gecede idrak edilir. Mevlid kandilinde nasıl ibadet etmek gerekir, nasıl dua etmek gerekir diye sorabilirsiniz, ancak öncelikle kandili daha yakından tanıyalım.

Mevlid (Doğum Zamanı) Kandili, Rebiülevvel ayının 12. gecesidir. Aslında Peygamber Efendimiz döneminde Mevlid kandili kutlanmamıştır. Hatta Emeviler, Abbasiler dönemlerinde bile Mevlid Kandiline özel kutlama ve ibadet yapılmamıştır.

Ancak Peygamber Efendimizin Mekke’den Medine’ye hicretinin 350. yılında Mısır’da, Şii Fatimi Devleti döneminde kutlanmaya başlamıştır. Kimine göre de ilk mevlid kandilini kutlayan yine Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sav) ta kendisidir.

İlginçtir ki hicri 3. asırdan sonra kutlanmaya başlayan kandil gecelerine, “kandil” denmesinin sebebi, Padişah 2. Selim’in bu tip kutlama gecelerinde camilerde kandil yaktırmasıdır.

Peki Mevlid Kandili Kutlamak Caiz midir? Bu konuda 3 farklı görüş var.

1) Kimine göre mevlid kandili gibi geceler, bid’at demektedir. Yani bu tür adetler sonradan ortaya çıkmıştır, aslında dinde yoktur, dini hüküm ve delillere dayanmamaktadır, ayrıca sünnete aykırı olarak icat edilmiştir. Dolayısıyla mevlid kandili kutlanmamalıdır.

2) Kimilerine göre mevlid kandilini kutlamak caizdir, bid’at değildir. Bununla ilgili olarak da sahabenin Peygamber Efendimize (sav) neden Pazartesi oruç tuttuğunu sorduğu olayı anlatırlar. Paygamber efendimiz sahabenin sorusununa karşılık “Ben bugün dünyaya geldim” der. Yani Peygamber Efendimiz (sav) bugünü kutlamak için oruç tutmuşur.

3) Kimine göre mevlid kandili kutlamak bid’at değildir, ancak özel bir kutlama da yapılmamalıdır. Bu günde efendimizin davasının konuşulması için toplanılması, ibadet edilmesi v.s hayırlıdır.

Namazniyaz olarak görüşümüz şudur ki, siz her zaman şevkle ve coşkuyla peygamber efendimize saygılı bir şekilde salat ve selam getirmeye devam edin 😉

Mevlid Kandili Nedir, İbadeti, Duası ve Mesajları, 2015” için 3 yorum

  1. Farklı yorumlara yer verdiğiniz için teşekkürler, bir günü değil her günü kandil şuuruyla geçirmek dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s