Esma-ül Hüsna El-Hafıd

EL-HAFID: Aşağıya indiren, alçaltan, değerini azaltan anlamına gelir.  Kulların yükselmesi ve alçalması yani zenginleşmesi ve yoksullaşması Allah’ın elindedir. Zikir adedi 1481’dir. Zikir günü pazar, zikir saatleri ise sabah gün doğarken ve ikindi namazı sonrasıdır.

El-Hafıd Esmasının Faziletleri

Bir kimse üç gün oruç tutup dördüncü gün bir mecliste “Ya-Hafid” ismini 70.000 defa okursa düşmanın şerrinden emin olup korunur.

Zalimlerin helak ve hakir olmaları için 1481 defa okunur.

Bu adın özel hizmet meleğinin adı Akyail’dir ve emrinde 4 komutan meleği vardır. Bu 4 meleğin her birinin komutası altında 1481 melek vardır. Bu 1481 melek de ayrı ayrı yine 1481 meleğe emir vermektedirler. Hafid adını çokça anan kimselere, bu adın hizmet meleği olan Akyail gökten inerek, kendisini çağıran kimsenin isteği ne ise yerine getirir.

Çağrı, aşağıdaki dua ile yapılır:
“Ya Hafid ente-IIezi hafadta rütebi ehlil cühud fi-dderekat, ve ente Hezi tekma-ühüm bi kahrike ve sıfateke el müsellati ve entellezi tüaziz aleyhim lemma evcedtehüm bihi inde inkısmail hassanati ve sseyiati, Es’elüke bi sırril fi kulubil ebrari vel ah-yari ve bi nuril envari el münbasiti fil aktari. En tec’aleni hafızan li nefsi ve sırri fi makamil übudiyyeti mütehaşşian leke inde zuhuri-ttenezzülati bi sırri el rübubiyyeti vel hitabiyyeti vel insiyyeti ve erzükni hazfan vafiran minel Maarifil Ilahiyyeti, in-neke semlü-ddüai, kadirün ala ma teşaü ya rebbel alemin…”

El-Hafıd Esmasının Geçtiği Ayetler

“O, alçaltıcı, yükselticidir.” (Vakıa,3)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s