Hz. Muhammed neden çok evlilik yaptı?

Hz. MuhammedSevgili peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sas) çok kadınla evlenmesinde birçok hikmet var. Ancak ilhadçılar, müşrikler, münafık ve gavurlar efendimizin hayatını incelemeden bu hususta ileri geri konuşuyorlar.

Öncelikle bilinmesi gereken, sevgili peygamberimizin 25 yaşına kadar hiç evlenmemiş olması. Mekke’nin o zamanki cahiliye devri durumlarını da düşünecek olursak, sevgili peygamberimizin bu kadar zaman iffetiyle yaşaması, onda büyük bir irade ve nefis hakimiyetinin bulunduğunu gösteriyor.

Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed ilk evliliğini başından 2 defa evlenme geçmiş Hz. Hatice ile yapıyor. Bu mutlu evlilik tam 23 sene devam ediyor. Hz. Muhammed’e (sas) peygamberlik gelişinden 8 sene sonra yani sevgili peygamberimiz 48 yaşındayken, Hz. Hatice’nin vefatıyla bu evlilik sonra eriyor.

Bu evlilikten sonra sevgili peygamberimiz, 53 yaşına kadar bekar yaşamış. Mekke gibi sıcak bir memlekette bu yaştan sonra yapılan bir evlilikte şeheviyet ve beşerlik görmek mümkün değildir.

Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sas)’in çok kadınla evlenmesindeki diğer sebepler de zevcelerinden kaynaklanmaktadır.

a) Eşleri arasında yaşlı,orta yaşlı ve gençlerin bulunması, bu devre ve dönemlerin hepsine ait çeşitli hükümleri gösteriyor.

b) Eşlerinin her birinin çeşitli kabile/topluluklardan olması, o topluluklar arasında sonra da peygamber efendimizle akrabalık oluşturduğu için bütün cemaatlerde köklü bir sevgi ve ilgiye yol açıyordu. Her kabile efendimizi kendinden biliyor, din hissinin yanında da O’na karşı derin bir bağlılık hissediyordu.

c) Her kabileden aldığı kadın, efendimizin hayatında ve vefatı sonrası, kendi cemaatinde çok ciddi dini hizmete vesile olabiliyordu.

d) Bu evlilikler sayesinde sevgili peygamberimiz her hanenin, teklifsiz misafiri haline gelmişti. Ayrı ayrı aşiretlerin her biri, bir çeşit, kendini O’na yakın sayıyor ve bununla  iftihar ediyordu.

Örneğin Hz. Hatice’den sonra peygamberimiz Hz. Ebubekir’in kızı Hz. Ayşe ile evlenmiş. Hz. Hatice böylece kabiliyetlerini geliştirerek, Efendimizin en başta talebelerinden biri olarak büyük bir mürşide olmuştur.

Bir diğer eşi Ümmü Seleme’yi, eski eşi Ebu Seleme vefat edince dilenciliğe düşmemesi için izdivacına almıştır.

Bir diğer eşi olan Ebu Sufyan’ın kızı Ümmü Habibe’yi de Hristiyanların yardımına mazhar olmaması için veya küfür yuvası olan eski eşine dönmemesi için izdivacına almıştır. Bu evlilik sayesinde oldukça sert ve bağnaz olan Ebu Sufyan ailesi yumuşamıştır.

Özetle söyleyecek olursak sevgili Peygamberimiz hiç mi hiç nefsani duygularıyla bu işin içine girmemiştir. Meseleyi yukarıda anlattığımız durumlar neticesinde değerlendirmek gerekmektedir.

Hz. Muhammed neden çok evlilik yaptı?” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s