Ka’b Bin Malik, Tövbesi ve Tevbe Ayeti

Kab Bin Malik'in Tövbesi
Kab Bin Malik’in Tövbesi

Ka’b Bin Malik (ra)’ın başına gelenler, tövbesi ve sonrasında inen ayet hepimizi ders çıkarması gereken olayları çok güzel anlatıyor. Asr-ı Saadet zamanında mevsimin insanı dinlenmeye, dinginliğe yönlendirdiği zamanlardır. Hz. Muhammed (sav) Tebük gazvesine/savaşına çıkacaktır. Sefer uzun ve zahmetli olacağı için tüm müslümanlara önceden hazırlanmaları yönünde haber verir. Ka’b Bin Malik (ra-Allah ondan razı olsun)’de herkes gibi hazırlığa başlamıştır. Ancak Ka’b Bin Malik yola çıkma vaktinde diğerleriyle birlikte hareket edemedi. Hazırlıklarını bir türlü bitiremedi.”Ne de olsa arkalarından yetişirim” diyordu. Böyle diye diye günler birbirini kovaladı, ancak o hala evinden çıkamamıştı.

Bir zaman sonra Hz. Muhammed (sav) Tebük’den döndü. Mescid-i Nebevi’ye gelip 2 rekat namaz kıldıktan sonra savaşa katılamayanların “katılama nedenlerini”/bahanelerini /mazeretlerini dinlemeye başladı. Mazeret açıklayanlardan biat aldı.

Sıra Ka’b Bin Malik‘e gelmişti. Efendimizin dargın bakışları ardından savaşa neden katılmadığını sorması üzerine, Ka’b Bin Malik, hiç bir özrünün olmadığını söyledi. Resulullah (sav)’de “Şimdi git ve hakkında Allah teala hüküm verene kadar bekle” dedi.

Ka’b Bin Malik için 2. bir imtihan zamanı başlamıştı. Kendisi gibi doğru sözlü olan ve gazveye katılmayan diğer iki kişi hakkında aynı karar verildi. Hiçbir müslüman onlarla konuşmayacaktı. Diğerleri evlerinden dışarı çıkmıyor ve haklarında verilecek hükmü bekliyorlardı. Ka’b Bin Malik ise mescide devam ediyor, insanlar arasında dolaşıyordu, ancak kimse onunla ilgilenmiyordu. Sıkıntılı günleri 50’yi bulmuştu, tabiri caizse yeryüzü kendisine dar gelmeye başlamıştı.  50. gecenin sabahında, Ka’b Bin Malik sabah namazını kılmış damda otururken, müjdeli haber gelir. Ka’b Bin Malik, Hz Muhammed (sav)’i görmeye koşa koşa gider.

Resulullah (sav)  Ka’b Bin Malik‘i görünce, “Dünyaya geldiğinden beri yaşadığın bu en hayırlı gün kutlu olsun!” buyurur. Allah (c.c), Ka’b bin Malik ve diğer iki kişi hakkında şu ayetleri indirmiştir: “(Savaştan) Geri bırakılan üç (kişiyi) de (bağışladı). Öyle ki, bütün genişliğine rağmen yeryüzü onlara dar gelmişti, nefisleri de kendilerine dar (sıkıntılı) gelmişti ve O’nun dışında (yine) Allah’tan başka bir sığınacak olmadığını iyice anladılar. Sonra tevbe etsinler diye onların tevbesini kabul etti. Şüphesiz Allah, (yalnızca) O, tevbeleri kabul edendir, esirgeyendir.’’(Tevbe,118).

Ka’b Bin Malik 77 yaşında İstanbul surlarında şehid olmuştur. Türbesi Eyüp Sultan’da, Haliç Köprüsü’nün altında, Hz. Ka’b mescidinde bulunmaktadır. Ka’b Bin Malik’in türbesine ulaşmak için aşağıdakai haritayı kullanabilirsiniz. Mobil’den haritaya ulaşmak için burayı tıklayın.

Ka’b Bin Malik, Tövbesi ve Tevbe Ayeti” için 2 yorum

  1. Çok teşekkürler, güzel bir paylaşım olmuş, herkesin yaptığı hatalardan bu ciddiyetle dönebilmesi dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s