Esma-ül Hüsna”El-Cebbar”

EL-CEBBAR: Emir ve fermanına karşı konulamayan, hükmüne karşı gelinmek ihtimali bulunmayan, gücü ve kuvveti sınır tanımayan, hiç mağlup olmayan demektir. El-cebbar esmasının ebced değeri 206’dır. Zikir saati ise sabah güneş doğarken ve ikindi namazı sonrasıdır. Gece okumalarında tam gece yarısıdır.

El-Cebbar Esmasının Faziletleri

Her gün 206 kere “Ya Cebbar celle celalühu” zikrine devam eden kimse herkes tarafından sevilir, her yerde sözü geçen birisi olur.

Bir zalim veya zorbanın zulmünden kurtulmak isteyen kimse bir defada veya bir grup halinde büyük ebced değerine göre yani 206×206=42436 defa “Ya Cebbar” ismi şerifini okursa maksadı hasıl olur.

Her gün 824 kere “Ya Cebbar celle celalühu” zikrine devam edene düşmanları kötülük yapamaz.

Her gün 1306 kere ”Ya Cebbar, Ya Zeü’l-Celali Ve’l-İkram celle celalühu” zikrine devam edenin rızk ve kısmet kapıları açılır.

Bu ismi 40 gün,211 defa okumaya devam eden kimse, zulme maruz kalırsa ya da hapis veya esir olursa kurtulur.

Belirtilen miktarda okunan “YA CEBBAR” esmalarından sonra 41 defa Haşir suresinin 22.ayeti olan ”Hüvallahillezi la ilahe ilallahü” okunur.

El-Cebbar Esmasının Geçtiği Kuran Ayetleri

Dediler ki: “Ey Musa! O (dediğin) topraklarda gayet güçlü, zorba bir millet var. Onlar oradan çıkmadıkça, biz oraya asla giremeyiz. Eğer oradan çıkarlarsa, biz de gireriz.” (Maide,22)

“İşte Ad kavmi! Rablerinin ayetlerini inkar ettiler. O’nun peygamberlerine karşı geldiler ve inatçı her zorbanın emrine uydular!” (Hud,59)

“Peygamberler, Allah’tan yardım istediler ve her inatçı zorba hüsrana uğradı.” (İbrahim,15)

“O, Allah’tan sakınan, anne babasına iyi davranan bir kimse idi. İsyancı bir zorba değildi.” (Meryem,14)

“Beni anama saygılı kıldı. Beni azgın bir zorba kılmadı.” (Meryem,32)

“Tutup yakaladığınız zaman zorbaca yakalarsınız.” (Şu’ara,130)

“Musa, ikisinin de düşmanı olan adamı yakalamak isteyince adam, “Ey Musa! Dün birini öldürdüğün gibi, beni de öldürmek mi istiyorsun. Sen ancak yeryüzünde bir zorba olmak istiyorsun, arabuluculardan olmak istemiyorsun” dedi.” (Kasas,19)

“Onlar kendilerine gelmiş hiçbir delil olmaksızın, Allah’ın ayetleri hakkında tartışan kimselerdir. Bu ise Allah katında ve iman edenler katında büyük öfke ve gazap gerektiren bir iştir. Allah, her kibirli zorbanın kalbini işte böyle mühürler.” (Mümin,35)

“Biz onların ne dediklerini çok iyi biliyoruz. Sen, onlara karşı bir zorba değilsin. O halde sen, benim uyarımdan korkan kimselere Kur’an ile öğüt ver.” (Kaf,45)

“O, kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayan Allah’tır. O, mülkün gerçek sahibi, kutsal (her türlü eksiklikten uzak), barış ve esenliğin kaynağı, güvenlik veren, gözetip koruyan, mutlak güç sahibi, düzeltip ıslah eden ve dilediğini yaptıran ve büyüklükte eşsiz olan Allah’tır. Allah, onların ortak koştuklarından uzaktır.” (Haşr,23)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s