Esma-ül Hüsna”El-Mütekebbir”

EL-MÜTEKEBBİR: Sonsuz büyüklük ve azamet sahibi, büyüklükte eşi olmayan, her şeyde ve her olayda büyüklüğünü gösteren, her şeyden yüce, aklın ve vehmin anlayış ve kabiliyetinin çok üstünde olan azamet ve yüceliğini gösteren anlamına gelir. El-Mütekebbir esmasının ebced değeri 662’dir. Zikir saati sabah güneş doğarken ve ikindi namazı sonrasıdır. Gece okumalarında ise tam gece yarısıdır.

El-Mütekebbir Esmasının Faziletleri

Her gün sabah namazından sonra 664 defa El- Mütekebbir esmasının zikrini okuyarak devam eden kimseye zalim ve zorbalar itaat eder, sözü etkili hale gelir.

Bu ism-i şerifi daimi olarak zikredenler ahlaklı bir kimse haline gelir ve kendilerine heybetli bir görünüm bahşedilir.

Her gün 662 kere “Ya Allah, Ya Mütekebbir celle celalühu” isimlerini zikr eden kimseye herkes boyun eğer, her isteği yerine gelir.

Sabah namazından sonra 662 kere “Ya Mütekebbir celle celalühu” zikrine devam eden kimse refaha kavuşur ve herkes tarafından sevilir.

Gerdek gecesinde, sünnete uygun bir şekilde güzelce abdest alıp iki rekat namaz kıldıktan sonra ellerini açarak “Ya Mütekebbir” diye dua eden çiftlere Allah Teala, yumuşak huylu ve güzel yaratılışa sahip bir evlat lütfeder.

El-Mütekebbir Esmasının Geçtiği Kuran Ayetleri

“Haydi, içinde ebedî kalacağınız cehennemin kapılarından girin. Büyüklük taslayanların yeri ne kötüdür!” (Nahl,29)

“Kıyamet günü Allah’a karşı yalan söyleyenleri görürsün, yüzleri kapkara kesilmiştir. Büyüklük taslayanlar için cehennemde bir yer mi yok!?” (Zümer,60)

“Onlara şöyle denir: “İçinde ebedi kalmak üzere cehennemin kapılarından girin. Büyüklük taslayanların kalacağı yer ne kötüdür!” (Zümer,72)

“Musa da, “Ben, hesap gününe inanmayan her kibirliden, benim de Rabbim sizin de Rabbiniz olan Allah’a sığınırım” dedi.” (Mümin,27)

“Onlar kendilerine gelmiş hiçbir delil olmaksızın, Allah’ın ayetleri hakkında tartışan kimselerdir. Bu ise Allah katında ve iman edenler katında büyük öfke ve gazap gerektiren bir iştir. Allah, her kibirli zorbanın kalbini işte böyle mühürler.” (Mümin,35)

“Onlara, “Ebedi kalmak üzere cehennem kapılarından girin. Büyüklük taslayanların yeri ne kötüdür!” (denir).” (Mümin,76)

“O, kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayan Allah’tır. O, mülkün gerçek sahibi, kutsal (her türlü eksiklikten uzak), barış ve esenliğin kaynağı, güvenlik veren, gözetip koruyan, mutlak güç sahibi, düzeltip ıslah eden ve dilediğini yaptıran ve büyüklükte eşsiz olan Allah’tır. Allah, onların ortak koştuklarından uzaktır.” (Haşr,23)

 

 

 

Esma-ül Hüsna”El-Mütekebbir”” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s