Esma-ül Hüsna”Er-Rezzak”

ER-REZZAK: Bütün canlıların rızklarını yaratan, kullarına bahşeyleyen ve rızklarına kefil olan anlamına gelir. Esmanın ebced değeri 308‘dir. Zikir saatleri ise sabah gün doğduğu vakit, ikindide güneşin tepe noktasında olduğu vakit, akşam namazı sonrası vakti ve gece teheccüd namazı vaktidir. Rezzak ismi bize maddi ve manevi nice rızklara muhtaç bir kul olduğumuzu hatırlatır. Havas alimlerinin bilgileri doğrultusunda Er-Rezzak esmasının Hz.Mikail (a.s)’ ın tespihlerinden birisi olduğu söyleniyor.

Er-Rezzak Esmasının Faziletleri

Her gün sabah namazından sonra veya güneş doğarken 308 defa okuyan kimse, hiç ummadığı yerlerden rızk sahibi olur ve çeşitli nimetlere kavuşup bolluk içinde yaşar.

Şüphe yok ki Allah, rezzak, kuvvet sahibi metin O” ‘Ya-Rezzak’ ismi çekildikten sonra “İnnellahe huve-rezzaku zulkuvvetilmetin.”ayeti kerimesi ile birlikte dua ederek Allah’tan rızk istemelidir.

21 gün yemekten önce “YA REZZAK” okuyan kimsenin zihni açılır. Hafızası kuvvetli, anlayışı ince ve kolay olur.

Bir kimse cuma namazı sonrasında ‘Ya-Rezzak’ diyerek 100 defa bir hastaya okuyup sonrasında hastanın şifaya kavuşması için dua edebilir.

Her kim Ya Fettah , Ya Rezzak isimlerini beraber her gün okursa, okuyan kişi kapalı kapılarını açar.

Her gün 308 kere “Ya Fettah, Ya Rezzak celle celalühu” zikrine devam eden kimse her işinde başarılı olur.

Er-Rezzak Esmasının Geçtiği Ayetler

“Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki, rızkı Allah’a ait olmasın. Her birinin (dünyada) duracakları yeri de, (öldükten sonra) emaneten konulacakları yeri de O bilir. Bunların hepsi açık bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da yazılı)dır.” (Hud,6)

“Nice canlılar vardır ki, rızıklarını taşımazlar (yiyecek biriktirmezler). Onları da sizi de Allah rızıklandırır. O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.” (Ankebut,60)

“Şüphesiz Allah rızk verendir, güçlüdür, çok kuvvetlidir.” (Zariyat,58)

“Gökten de bereketli bir su indirip onunla kullar için rızık olarak bahçeler ve biçilecek taneler (ekinler), birbirine girmiş kat kat tomurcukları olan yüksek hurma ağaçları bitirdik ve böylece onunla ölü bir beldeye hayat verdik. İşte (dirilip kabirlerden) çıkış da böyledir.” (Kaf,9-11)

“Göklerin ve yerin anahtarları O’nundur. Dilediğine rızkı bol verir ve (dilediğine) kısar. Şüphesiz O, her şeyi hakkıyla bilendir.” (Şura,12)

“Ey insanlar! Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Allah’tan başka size göklerden ve yerden rızk veren bir yaratıcı var mı? O’ndan başka hiçbir ilah yoktur. O halde nasıl oluyor da haktan döndürülüyorsunuz?” (Fatır,3)

“Geceyi gündüze sokarsın, gündüzü geceye sokarsın. Ölüden diriyi çıkarırsın, diriden ölüyü çıkarırsın. Dilediğine de hesapsız rızık verirsin.” (Ali imran,27)

“Onlara, “Allah’ın sizi rızklandırdığı şeylerden Allah yolunda harcayın” denildiği zaman, inkar edenler iman edenlere, “Allah’ın, dilemiş olsa kendilerini doyurabileceği kimselere mi yedireceğiz? Siz ancak apaçık bir sapıklık içindesiniz” derler.” (Yasin,47)

De ki: “Sizi gökten ve yerden kim rızklandırıyor? Ya da işitme ve görme yetisi üzerinde kim mutlak hakimdir? Ölüden diriyi, diriden ölüyü kim çıkarıyor? İşleri kim yürütüyor?” “Allah” diyecekler. De ki: “O halde, Allah’a karşı gelmekten sakınmayacak mısınız?” (Yunus,31)

“Herhangi birinize ölüm gelip de, “Ey Rabbim! Beni yakın bir zamana kadar geciktirsen de sadaka verip iyilerden olsam!” demeden önce, size rızk olarak verdiğimiz şeylerden Allah yolunda harcayın.” (Münafikun,10)

Esma-ül Hüsna”Er-Rezzak”” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s